پرش به محتوا

با کلودفلر (Cloudflare) و خصوصیات آن به صورت کامل آشنا گردید

اگر شما از دسته کسانی هستید که در زمینه سئو و بهینه سازی سایت فعالیت دارند، حتماً می دانید که بحث امنیت سایت و سرعت آن دو آیتم بسیار مؤثر در سئو محسوب می‌گردند. یک وب سایت بایستی بتواند در برابر حملات دیداس از خود حفاظت نموده و سرعت قابل قبولی نیز ارائه نماید. از آنجا سایت Cloudflare خدمات CDN یا شبکه تحویل محتوا را ارائه می‌دهد، همواره به عنوان یک سرویس محبوب در میان کاربران مطرح بوده است. در ادامه می‌توانید با سایر خدمات آن نیز آشنا شوید:

نکته: به عنوان یک مهندس تحصیل کرده نکتهٔ خیلی مهمی که در مورد Cloudflare بدانید، شیوهٔ تلفظ آن است. متاسفانه سئوکاران اکثراً این سرویس را اشتباه تلفظ می‌کنند. در این جا هر دو تلفظ را آورده‌ایم:

تلفظ اشتباه: کلودفلایر، کلادفلیر، کلادفلر

تلفظ درست: «کلَودفلر» به صورت فونتیکی: klaʊd fleə برای دانستن تلفظ صحیح، دکمه زیر را پلی کنید:

علامت کلودفلر هم یک ابر نارنجی به شکل زیر است:

حال که فهمیدیم کلودفلر چگونه تلفظ می‌گردد و علامت آن چیست، فواید آن را با هم مرور خواهیم نمود:

1- بالا بردن بهره وری سایت PERFORMANCE

به عنوان اولین فایده، بایستی اشاره کنیم که بهره وری سایت به وسیله کلاد فلر و با کمک CDN جهانی یا شبکه تحویل محتوا به میزان زیادی افزایش می‌یابد. اگر این نکته را به ذهن متبادر کنیم که داده‌های سایت به جای یک سرور بر روی چند سرور قرار داده شده باشد، و داده‌هایی که مراجعه کنندگان یک ناحیه بیشتر آن را مورد استفاده قرار می‌دهند در سروری نگهداری شود که در نزدیکی آن‌ها می‌باشد، افزایش سرعت دسترسی کاربر به داده را در پی خواهد داشت.

مزایایی استفاده از سیستم شبکه تحویل محتوا (Content Delivery Network)  

طبیعی است که عضویت در سیستم کلاد که در تمام دنیا سرورهایی را دارا می‌باشد، دسترسی کاربران به محتوا و مطالب سایت را تسریع می‌کند. البته این امر زمانی رخ می‌دهد که کاربران سایت متعلق به اقصی نقاط جهان باشند. در صورتی که سایتی از محتوای مولتی مدیای حجیم برخوردار باشد، برای مثال به تولید فیلم‌های آموزش فتوشاپ چند زبانه بپردازد، اگر سرور از کاربر فاصلهٔ زیادی داشته باشد، به علت حجم زیاد مطالب صفحه، بروز پیام خطای TimeOut را به دنبال خواهد داشت. در حقیقت به منظور ممانعت از حملات به سایت‌ها، سرورها اجازه ارسال درخواست به هر کاربر را فقط برای مدتی مشخص خواهند داد. وقتی این زمان مشخص به پایان برسد، کاربر نخواهد توانست مطالب صفحه را ببیند. اکنون در صورتی که این سایت خدمات کلاد فلر را به کار ببرد، سروری که به کاربر از بقیه سرورها نزدیک‌تر است، پاسخ به درخواست کاربر را بر عهده خواهد داشت. گفتنی است که کاهش زمان بارگذاری صفحه از نتایج این موضوع بوده و در پی آن هیچ پیام خطایی رخ نخواهد داد. سرعت سایت در موبایل خیلی خیلی مهم است، چرا که تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که توسط موبایل به سایت ورود می‌کنند، به شدت متأثر از سرعت سایت خواهند بود. در مجموع سرعت موبایل‌ها در دستیابی به اطلاعات و سایت‌ها بسیار پایین‌تر می‌باشد. (به زبان ساده تر کاربران کامپیوتر و لپ تاپ تحمل زمانی برای لود شدن سایت را دارند، اما کاربران موبایل زود می رنجند و با گفتن بد و بیراه به سراغ یک سایت دیگر خواهند رفت.)

نکته: در کشور ما سرعت موبایلها برای دسترسی به اطلاعات بسیار مناسب است.

این سرعت بالا منجر به راحتی کاربر در دسترسی به اطلاعات سرور نزدیک به خود خواهد شد.

نرم افزارهای تحت وب: این نرم افزارها جهت ارائهٔ اطلاعات درخواستی را به سرور می‌فرستد. برای نمونه تمایل دارید جدولی در اختیار داشته باشید که در آن کاربران بالای 25 سال قید شده باشد. نرم افزار با ارسال یک درخواست به سرور این داده‌ها را ارزیابی می‌نماید و آنها را برای بازدید کاربر فراهم می‌نماید. در صورت زیاد بودن فاصلهٔ سرور تا کاربر، زمانی که طول می‌کشد تا سرور پاسخ دهد نیز طولانی خواهد شد. در نتیجه به هر میزان که سرور از کاربر فاصلهٔ کمتری داشته باشد، سرعت نرم افزار نیز در پاسخ به تقاضای مشتری افزایش خواهد داشت.

نکته: آنگولار و نرم افزارهایی از این دست، تعداد ارسال تقاضا به سرور را با افت چشم گیری مواجه می‌نماید و محبوبیت روز افزونی در میان طراحان سایت به دست خواهد آورد.

کاربرد آسان خدمات شبکه تحویل محتوا

جهت خدمات شبکه تحویل محتوا یا CDN، سایت کلودفلر یک API برای کاربران در نظر می‌گیرد. این API مسئولیت راحت کردن استفادهٔ خدمات برای کاربر را برعهده دارد. رمزهای API را به راحتی می‌توانیم در سایت خود کپی کرده و دربارهٔ کاربرانی که به سایت ورود کرده‌اند، سرعت دریافت اطلاعات به وسیلهٔ کاربران و… اطلاعات بسیار کاملی را به دست آورد.

مشکلات کاربرد خدمات شبکه تحویل محتوا سایت کلاد فلر

تغییر نام nameservers به این معناست که سایت شما دیگر از سروری که پیش از این خریده‌اید دیگر بارگذاری نمی‌شود.
نکته: خدمات سایت کلاد فلر به این صورت است که بدون تغییر nameservers هم می‌توانید خدمات ارائه شده توسط این شرکت را مورد استفاده قرار دهید. اما مشکل اینجاست که در این حالت اغلب خدمات کاربردی شرکت فعال نمی‌باشند.


بدبختانه سروری در ایران برای کلاد فلر منظور نشده است. کاربرد و استفاده از سرویس کلاد فلر برای کاربران در کشور ایران نظیر خریداری یک سرور کلاد از یک کشور اروپایی می‌باشد. بنابراین اگر تصور نماییم که بیشتر کاربران یک سایت ایرانی مردم داخل کشور هستند این خدمات سرعت اتصال آنها را پایین خواهد آورد. به این دلیل که سروری که از بقیه سرورها به کاربران ایرانی نزدیک است در خارج از ایران استقرار یافته است. بنابراین متاسفانه این سرویس در ایران از کارایی بالایی برخوردار نیست.

2- امنیت سایت در سیستم کلاد فلر

یک اکانت https یا همان گواهی ssl به صورت رایگان در اختیار سایت‌هایی قرار می‌گیرد که در سایت کلاد فلر عضو شوند. این خدمات رایگان منجر به لینک شدن بسیاری از سایت‌ها به کلاد فلر می‌شود.

از جمله موارد امنیتی دیگر در کلاد فلر می‌توان به مواردزیر اشاره نمود:

بلاک کردن ترافیکی که مشکوک به هک باشد

از جمله راهکارهای مخرب هکرها جهت از بین بردن یک سایت به وجود آوردن ترافیک زیاد روی سایت می‌باشد. این عمل با در نظر گرفتن محدودیت منابع سایت، خروج سایت از دسترس کاربران را به دنبال خواهد داشت. اگر یک سایت خدمات کلاد فلر را مورد استفاده قرار دهد، ترافیک‌های مشکوک از بین رفته و کارایی سایت با مشکلی مواجه نمی‌شود.

متاسفانه افراد حسود به شدت به این کار گرایش دارند. خود ما اخیراً با سئوکاری مواجه شدیم که پس از تلاش‌های فراوان وقتی که سایت خودش در گوگل بالا نرفت، هزینه می‌کرد که سایتی که رتبه بهتری دارد را پایین بیاورد. وقتی از او علت را جویا شدیم گفت: «دیگی که برای من نجوشه، بگذار سر سگ توش بجوشه… حالا که سایت من بالا نمی‌ره کاری می‌کنم که سایت اونم بیاد پایین چون مرگ دست جمعی عروسی هست و من نمی خوام اون پول مفت دربیاره در حالی که من دارم نگاه می‌کنم!!!!»

این موارد بیشتر ریشه در عقده‌های روانی افراد دارد که بیشتر تلاش می‌کنند که سایت دیگران را پایین بیاورند. سرویس‌هایی مانند کلودفلر این کار را تا حد زیادی انجام می‌دهند.

از بین بردن نرم افزارهای مخرب

در صورتی که نرم افزاری با وارد کردن پی در پی رمز قصد داشته باشد به سایت شما وارد شود حذف و بلاک می‌شود و این IP بعد از آن نمی‌تواند به سایتتان دسترسی یابد.

عدم در دسترس گذاشتن اطلاعات شخصی کاربران

از جمله موارد کاربرد و استفاده از سیستم کلاد فلر می‌توان به بلاک کردن دسترسی کاربران به اطلاعات شخصی و اطلاعاتی نظیر رمز کارت‌های عابربانک است که بسیاری از کاربران را به استفاده از آن ترغیب می‌نماید.

مشکلات ایمنی سرویس کلاد فلر

یک نکتهٔ خیلی بد دیگر در مورد این سرویس این است که ظاهراً ایران را مورد تحریم قرار داده است. البته خود کلودفلر گفته است که ما کاری به مسائل سیاسی نداریم و این تحریم بیشتر به دلیل نقض کپی رایت ایران بوده و دامنه افغانستان یعنی.af را نیز به همین دلیل غیرفعال نموده‌ایم. کاربران مجبور می‌شوند به شکل دستی تنظیمات امنیتی سایت را با تغییر مواجه نمایند زیرا هیچ یک از امکانات بیان شده روی سایت‌های.ir فعال نمی‌شوند.

3- قابلیت اطمینان

بالغ بر 7 میلیون کاربر در تمام جهان و کاربران مشخصی مانند سیسکو از کلاد فلر استفاده می‌نمایند که همین امر نشان دهندهٔ این موضوع است که سرورهای کلاد فلر امنیت مورد نیاز جهت حمایت از سایت‌های بسیار حجیم را دارا می‌باشند.

سیستم‌هایی که خدمات کلاد را در ایران ارائه می‌دهند

همانطور که اشاره نمودیم سایت کلاد فلر در ایران از سروری برخوردار نیست در نتیجه فاصلهٔ سیستم تا کاربر زیاد بوده و از این حیث مشکلاتی به همراه خواهد داشت. ولی در ایران شرکت‌هایی هم یافت می‌شوند که خدمات کلاد فلر را در اختیار علاقه مندان قرار دهند و در صورت انتقال سرور به ایران کلیه خدمات آن برای کاربران فراهم خواهد شد.

در ایران شرکت‌های بزرگی وجود دارند که سرورهای خود را در نقاط مختلف کشور قرار داده و از سخت افزارهایی استفاده می‌نمایند که امنیت بالای دارد. حال اگر سایت خودتان را روی این سرورها قرار دهید، سایتتان دیگر با قطعی مواجه نخواهد شد. در این صورت است که هکرها کمتر به سایت شما نفوذ کرده و از امنیت لازم برخوردار خواهید بود.

اثر گذاری به کار بردن کلاد فلر در سئو

بالا رفتن سرعت سایت بهترین تأثیر به کارگیری سرویس‌های CDN می‌باشد. همانطور که مستحضر هستید T سرعت سایت به ویژه روی گوشی موبایل از جمله عوامل عمدهٔ رنک دهی گوگل بوده و سایت‌هایی که ضعیف عمل کرده و سرعت پایینی داشته باشند به زودی از دایرهٔ رقابت خارج خواهند شد و به همین منظور بایستی هر چه در توان دارید به کار ببندید تا سرعت سایتتان افزایش یابد که برای دست یافتن به این هدف می‌توانید از سیستم کلاد فلر استفاده نمایید.

سون بک لینک » مرکز خرید بک لینک

4 دیدگاه دربارهٔ «با کلودفلر (Cloudflare) و خصوصیات آن به صورت کامل آشنا گردید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *