پرش به محتوا

لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ چیست؟ لینک بیلدینگ، ساخت بک لینک،link building همگی به یکی معنی بوده و به صورت کلی به فرآیند ایجاد لینک‌های خارجی به سمت سایت گفته می‌شود که یکی از ده ها تکنیک‌های بهینه سازی موتورهای جستجو است. برای موتورهای جستجو که صفحات وب زیادی را مورد بررسی قرار می‌دهند، لینک‌ها به عنوان یک راه و خیابان ارتباطی بین صفحات می‌باشند. با استفاده از لینک بیلدینگ و تجزیه و تحلیل لینکهای پیچیده، موتورهای جستجو به راحتی می‌توانند بین صفحات پیمایش کنند.

اوایل شروع لینک بیلدینگ

از اواخر سال 1990، موتورهای جستجو از لینکها به عنوان یک راه برای تعیین محبوبیت و اهمیت یک صفحه وب استفاده کردند. جالب است بدانید که خود موتور جستجوی گوگل در ابتدا یک پروژه برای مرتب کردن مقالات بر اساس همین لینک‌های رفرنس مقاله بود. براین اساس، آن‌ها الگوریتم خود را تغییر کرده و یک مفهوم جدید در سئوسایت ایجاد کردند: لینک بیلدینگ. یعنی لینک بیلدینگ اولین قدمی بود که گوگل برای مرتب کردن صفحات در نظر گرفت.

لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ

حدود ده سال پیش افزایش سئو و رتبه الکسا یک وب سایت کار بسیار راحت ساده‌ای بود. کافی بود که کلمات کلیدی را تعریف کرده و بعد چند دفعه یا به طور مرتب آنها را به کار ببرید. سایت شما به طور چشمگیری و سریع در صفحه اول گوگل قرار می‌گرفت، البته در آن موقع تعداد وب سایتها محدود بود. اما با افزایش تعداد وب سایت‌ها و تغییر الگوریتم گوگل و معرفی الگوریتم‌های جدید، گوگل این مورد را منسوخ اعلام کرد و یکی از مواردی که به آن اهمیت زیادی می‌دهد لینک بیلدینگ و ارتباط بین صفحات که همراه با تولید محتوای ناب است.

اجازه دهید که با یک مثال لینک بیلدینگ را شروع کنیم: فرض کنید که شما وارد یک خیابان شده‌اید و به دنبال راهی هستید که از طریق کوچه به خیابان موازی و کناری خود بروید. شما از طریق کوچه‌ها که به هم متصل است، راه خود را به خیابان جدید پیدا می‌کنید.

ارتباط بین صفحات وب هم مانند همین مثال است. موتور جستجوی گوگل از طریق همین لینک‌ها در درجه اول صفحات جدید وب را پیدا می‌کرد. (البته الان راه‌های خیلی خیلی خیلی پیشرفته‌تری برای این کار دارد.)

لینک سازی

لینک سازی

ارزش هر لینک در فرآیند لینک سازی

امروزه لینک بیلدینگ با بروزرسانی های الگوریتم‌های گوگل شکل خیلی خیلی خیلی پیچیده‌تری به خود گرفته است. اما سؤال اینجاست که گوگل با توجه به الگوریتم‌های امروز به کدام لینک اهمیت بیشتری می‌دهد؟ پر واضح است که ارزش همه لینک‌ها یکسان نیست. چرا که اگر ارزش لینک‌ها همه یکسان بود هرکسی می‌توانست به صورت رایگان به سایت بلاگفا برود و از انجا برای سایت خودش صدها لینک ایجاد کند و سایت خودش را مثل آب خوردن در گوگل بالا بیاورد.

محبوبیت و سابقه سایت

یکی از آیتم‌هایی که گوگل خیلی به آن توجه می‌کند، محبوبیت و سابقه سایتی است که در آن لینک سازی می‌شود. مثلاً لینکی از ویکی پدیا خیلی از لینکی داخل یکی از صفحات پرشین بلاگ ارزشمندتر است.

لینک‌های سایت

بله! یکی از مهم‌ترین آیتم‌ها و عواملی که گوگل در نظر می‌گیرد، لینک‌های سایتی است که از آن بک لینک می‌گیرید. اندکی قبل گوگل برای هر صفحه یک Page Rank اعلام می‌کرد و با این عدد که بین 1 تا 10 بود می‌گفت که این صفحه چقدر از لحاظ لینک سازی قابل اعتماد است. اما امروزه دیگر گوگل پیج رنک را به دلایلی مخفی کرده و لذا افراد برای برآورد قدرت صفحه به جای آن از Page Authority استفاده می‌کنند که تلاش شرکت MOZ برای شبیه سازی پیج رنک بود.

ساخت بک لینک

ساخت بک لینک

انکر تکست- Anchor Text

یک سیگنال بسیار مهم وحیاتی است که از اوایل زمانی که سئو در تمام دنیا انجام می‌شد نیز همیشه بسیار بسیار مهم بود. انکرتکست همان نوشته‌ای است که شما با آن لینک می‌دهید. گوگل به شدت به این که شما با چه کلمه‌ای به یک صفحه لینک می‌دهید، حساس است.

متاسفانه سال‌هاست که سئوکارها انکرتکست ها را بیش از حد اشباع کرده‌اند به همین دلیل گوگل مجبور شده است که الگوریتم خودش را در مورد الگوریتم انکرتکست تغییر دهد و سایت‌هایی که دنبال دستکاری هستند را جریمه و پنالتی کند.

لذا اگر می‌خواهید سایت شما با کلمه «نقاشی منزل» بالا بیاید، اگر هزار تا لینک با کلمه «نقاشی منزل» به سایت شما لینک بشوند قطعاً سایت شما از ده صفحه اول گوگل حذف خواهد شد. (این را بنده به چشمم دیدم که سایت هیچ مشکلی نداشته و به خاطر همین لینک سازی خیلی اسپم پنالتی شده است.

لینک بیلدینگ چیست

لینک بیلدینگ چیست

لینک‌های قابل اعتماد

در این مساله شکی نیست که بسیاری از لینک‌هایی که به صفحه وارد می‌شوند، اسپم هستند یعنی 60 درصد صفحات وب، اسپم هستند. برای همین موتورهای جستجو از یک سیستم برای اعتبارسنجی بک لینک‌ها استفاده می‌کنند. دریافت لینک یا لینک بیلدینگ بین صفحه شما و یک صفحه قابل اعتماد از نظر موتورهای جستجو، منجر به افزایش و بهبود رتبه وب سایت شما می‌شود. وب سایتهای سازمانی، دولتی و شبیه اینها، وب سایتهایی هستند که دارای لینک‌های با اعتبار بالا می‌باشند.

این را هم بگوییم که از لینک‌های اسپم که خودتان نساخته‌اید هیچ وقت نترسید! لینک‌هایی که توسط اسکرپرها و … ساخته می‌شوند در حدی نیستند که بتوانند شما را پنالتی کنند.

لینک‌های همسایه

گفته می‌شود هیچی بدتر از همسایه بد نیست، چون باعث اذیت بقیه می‌شود. در لینک بیلدینگ هم همینطور است. اگر شما از یک وب سایت اسپم لینک بگیرید یا به یک وب سایت اسپم شده لینک بدهید، وب سایت شما مشمول جریمه خواهد شد و باید تاوان سنگینی را بپردازید. پس مراقب سایت‌هایی که به آن‌ها لینک می‌دهید باشید.

ایجاد بک لینک

ایجاد بک لینک

تجدید و نو کردن

هر وسیله به هر حال روزی کهنه می‌شود. لینک‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند و ممکن است که تازگی خود را از دست بدهند و حتی یک سایت دیگر لینک جدیدی دریافت نکند که می‌توان گفت حکم یک فرد مرده را پیدا می‌کند. البته این درست است که بک لینک تا یک سنی هرچه کهنه‌تر بشود اعتبار پیدا می‌کند اما کم کم وارد سن فرسایشی خودش خواهد شد.

پس این خیلی مهم است که بتوانید با استراتژی بازاریابی اینترنتی خود، اول از همه هرروز یک بک لینک جدید دریافت کنید و همچنین لینک‌های قدیمی خود را احیا کنید. برای احیا کردن لینک‌های قدیمی نیز بهتر است که در هنگام تولید محتوا، قاعده ارتباط بین صفحات را حفظ نمایید. یعنی چی؟!!! یعنی اینکه اگر مطلب جدیدی تولید می‌کنید آن را به مطالب قدیمی اما مرتبط لینک بدهید تا قدیمی‌ها حکم کوچه بن بست را پیدا نکنند.

بک لینک سازی

بک لینک سازی

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی

یکی از بهترین منابع برای ساخت لینک به صورت کاملاً رایگان همین شبکه‌های اجتماعی هستند. اگر کار شما در شبکه‌های اجتماعی است و در زمینه سئو فعالیت می‌کنید، حتماً برای این کار وقت بگذارید. لینک بیلدینگ بین سایت و شبکه‌های اجتماعی از نان شب هم در بهینه سازی وب سایت واجبتر است. شما اولاً باید خودتان مطالبتان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و ثانیاً بایستی کاری کنید که کاربر تشویق شود تا مطالب وب سایت شما را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد.

چگونه لینک سازی کنیم؟

لینک سازی در اصل به این صورت است که فرض کنید یک مشتری یا یکی از مخاطبین وب سایت شما از سایت شما خوشش می‌آید و در وبلاگ و یا وب سایت خودش از شما تعریف می‌کند. یا مثلاً به علت معروف بودن سایت شما در رسانه‌ها از آن صحبت می‌شود.

این لینک سازی اگرچه در واقعیت راه درست لینک گرفتن بوده و بسیار نیز ارزشمند است، اما اگر قصد تجاری دارید، نبایست منتظر این لینک‌ها بود. چرا که این لینک‌های طبیعی بسیار زمانبر هستند. متاسفانه افراد فراوانی بوده که می گویند: «ما به صورت طبیعی لینک می‌سازیم.» و به همین دلیل هیچ زمان و هزینه‌ای برای ساخت لینک اختصاص نمی‌دهند. این امر سبب می‌گردد که همیشه در رتبه‌های پایین گوگل باقی بمانند.

در مقابل شرکتی را می‌شناسم از شرکت‌های مطرح طراحی سایت ایران که در آن یک نفر را فقط مخصوص لینک سازی استخدام کرده‌اند و لیست وب سایت شرکت همیشه در صفحه اول گوگل است.

انواع مختلف ساخت بک لینک

در اینجا سعی کرده‌ایم که انواع مختلف لینک‌هایی که می‌توان ساخت را برای شما شرح دهیم.

ایجاد بک لینک طبیعی

لینک‌هایی که دیگر وب سایت‌ها به طور طبیعی به صفحات وب سایت شما مخصوصاً محتوا یا همان بخش مقالات می‌دهند. این لینک‌ها چیزی نیست که شما در آن به صورت مستقیم تاثیرگذار باشید و لذا شما می‌بایست با فراهم نمودن محتوای باکیفیت بستر این لینک‌ها را مهیا سازید.

ساخت بک لینک برای سایت

ساخت بک لینک برای سایت

ساخت لینک‌های دستی توسط صاحب سایت

روش‌های مختلفی برای ساخت لینک دستی وجود دارد. مثل ثبت نام در سایت‌های مختلف و یا شبکه‌های اجتماعی اما موثرترین این لینک‌ها برای ساخت لینک سایت موارد زیر هستند:

این چهار روش در حال حاضر مهم‌ترین روش‌هایی هستند که یک وب سایت را می‌توان با آن بالا آورد و سایر روش‌ها مثل ثبت در دایرکتوری‌ها و… کلاً منقرض شده‌اند.

بک لینک سازی کاربران

لینک‌هایی که توسط کاربران در دیگر وب سایت‌ها مخصوصاً انجمن (فروم ها) و یا وبلاگ‌ها ایجاد می‌شود. این لینک شاید خیلی ارزش نداشته باشند اما وقتی زیاد باشند، می‌تواند تاثیری هم اندازه دو مورد بالا داشته باشند.

ساخت لینک سایت

ساخت لینک سایت

چند نمونه از استراتژی لینک بیلدینگ

مشتریان خود را تشویق کنید که به وب سایت شما لینک دهند

هر برندی تعدادی مشتریان وفادار دارد. شما می‌توانید با استراتژی و برنامه ریزی خاصی از آنها بخواهید که محصولات شما را به دیگر دوستان خود معرفی کنند و صفحه اینترنتی مربوط به آن را در شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارند. مثلاً همین که لینک سایت شما در کانال‌های تلگرامی و یا اینستاگرام دیگر ثبت گردد می‌تواند برای گوگل یه جنبه امتیاز باشد.

تولید محتوای با ارزش نمایید

امکان ندارد که شما محتوای با ارزشی تولید کنید و لینکی نگیرید! این را بارها امتحان کرده‌ایم. هنگامی که سایت شما در گوگل بالا می اید، حتی افرادی که می‌خواهند یک محتوا را برای دوستانشان در شبکه‌های اجتماعی بفرستند، لینک سایت شما را به اشتراک می‌گذارند. (مثلاً در تلگرام لینک سایت شما را برای دوستشان می‌فرستند.) و با کلیک کردن شخص روی لینک شما بازدید به سمت سایت شما هدایت می‌شود که این نوع بازدید referral همان ارزش بک لینک را داراست.

لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ

به روز باشید!

یکی از مهمترین نکات در هر وب سایتی به روز بودن در مطالب و محصولات است. شما هر چه به روز باشید کم کم می‌توانید تمامی کاربران حوزه کاری متناسب خود را به سمت خود جذب کنید. ساخت بک لینک برای سایت بدین شکل به صورت خودکار انجام خواهد شد.

لینک‌های Premium تهیه کنید!

همین که شما الان می‌توانید این مطلب را بخوانید و سایت ما را در گوگل ببینید، به علت استفاده از همین لینک‌های پولی است. لذا خرید بک لینک اگر فایده‌ای نداشت اولین نتیجه برای سایت خود ما بود. توصیه می‌کنیم که حتماً و حتماً بخشی از لینک‌های خود را به صورت پولی تهیه نمایید. برای این امر می‌توانید به صورت کاملاً رایگان از ما مشاوره بگیرید. تنها با ارسال آدرس سایت خود در تلگرام می‌توانید از ما در این زمینه مشاوره دریافت نمایید:

ایدی تلگرام aminkav

شماره تماس 09196098737

8 دیدگاه دربارهٔ «لینک بیلدینگ»

  1. احسنت و هزاران هزار افرین بر شما خیلی خوب این مسئله رو بازش کرده بودین خدایی افرین کارتون درسته خیلیا با اساس لینک بیلدینگ مخالف هستن که تاوان اون رو هم دادن

  2. همه شرکت هایی که دارن رو سایتشون کار میکنن الان یه نفر رو گرفتن فقط و فقط مخصوص لینک سازی

  3. برای لینک بیلدینگ باید خیلی سریع اقدام کرد چون تا بجنبی رقبا هزاران لینک ساختن و عقب می افتی

  4. به نظر من لینک بیلدینگ در اینده میشه یکی از پردرآمدترین شغل ها چون شرکت های زیادی هستند که الان به این کار نیاز دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *