پرش به محتوا

سئو محلی چیست؟

سئو محلی چیست؟ اگر اندکی درباره سئو و بهینه سازی سایت مطالعه کنید، با عبارت سئو محلی یا لوکال سئو قطعا مواجه خواهید شد. اما سئو محلی چیست و چه فایده ای دارد؟ در این نوشتار به صورت کامل به تشریح این مبحث برای شما علاقه مندان خواهیم پرداخت. اما اجازه دهید که قبل از این که بدانید سئو محلی چیست به صورت خیلی خلاصه و سریع معنای واژه سئو (SEO) و موارد مربوط به آن را مرور نماییم.

همان گونه که می دانید واژه سئو (SEO) از ترکیب سه کلمه لاتین Search Engine Optimization تشکیل شده است و به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو می باشد. طبیعی است که بهینه سازی موتورهای جستجویی همچون گوگل اگر طبق اصول و قواعد آن انجام شود، باعث افزایش ترافیک و بازدید سایت ها می شود.

سئو محلی

سئو چیست؟

سئو به کلیه کارها و فعالیت هایی گفته می شود که برای بهبود بخشیدن به رتبه سایت موردنظرتان باید از آن ها استفاده کنید تا در صفحه نتایج قابل نمایش در موتورهای جستجو سایت شما ظاهر شود. حتما می دانید که هر چه رتبه سایت شما بالاتر باشد نشان از بالابودن سئو آن خواهد داشت. چرا که آن دسته از سایت هایی که در رتبه های نخست جستجوی گوگل جای دارند امکان بازدید بیشتر و در نتیجه ترافیک سایت بیشتری دارند.

چرا سئو می تواند اهمیت بالایی داشته باشد؟

همان طور که می دانید با پیشرفت تکنولوژی و افزایش قابل توجه استفاده از سایت ها و شبکه های اجتماعی باعث شده کسب و کار بسیاری به استفاده و بهره گیری از آن ها پرداخته و به معرفی آن با وب سایت مخصوص بپردازند. هرچه سئو سایت اصولی تر باشد می تواند منجر به افزایش دیده شدن وب سایت و در نتیجه سود بیشتر شما شود.

جالب است بدانید که امروزه بیش از 3.5 میلیارد جستجو در موتورهای جستجویی مثل گوگل صورت می گیرد که رقم قابل تاملی است و نشان از اهمیت بالای جستجو و تولید محتوا از طریق سایت ها می باشد.

سئو محلی چیست

و اما سئو محلی (Local SEO) چیست؟

حال که مفهوم «سئو» را یک بار مرور کردیم، اجازه دهید که سر اصل مطلب یعنی همان «سئو محلی» یا همان لوکال سئو برویم. آیا تا به حال اصطلاح سئو محلی را شنیده اید؟  همان طور که سئو تاثیر مستقیمی در بهبود موتورهای جستجو گوگل دارد، نوع محلی آن نیز در بهتر کردن رتبه های محلی موتورهای جستجو از تاثیر زیادی برخوردار است.

اگر بخواهیم به صورت دقیق بگوییم، در واقع سئوی محلی مجموعه مراحلی است که برای بهینه سازی وبسایت شما در موتورهای جستجو، بر اساس مکان جغرافیایی کاربران صورت می گیرد!

این را می توان از جمله معروف بیل گیتس که به آن شااره می کند نیز پی برد :

« اگر کسب و کار شما در اینترنت حضور ندارد، خیلی زود از صفحه ی روزگار حذف خواهید شد! »

سئو محلی چگونه می تواند باعث افزایش بازدید وب سایت شما شود؟

سئو محلی می تواند یکی از قوی ترین گزینه ها برای افزایش ترافیک سایت شود چرا که باعث می شود گوگل نسبت به مکان جغرافیایی سایت شما آگاهی پیدا کرده و آن را بیشتر در لوکیشن شما معرفی کند. این عمل در سایت های تجاری و بازار و… که از طریق سایت هم به معرفی کسب و کار خود می پردازند بسیار مفید خواهد بود.

لوکال سئو

می توان این گونه مثال زد که فرض کنید که شما به شهری غریب سفر کرده اید و وقت ناهار فرا می رسد. می توانید با جستجو از بهترین رستوران های آن محل باخبر شده و به نزدیک ترین آن ها مراجعه کنید.

می توانید با جستجوی عبارت  “رستوران + (نام شهر مورد نظر) ” از جزئیات رستوران های واقع در آن شهر مطلع شده و به نوعی با کمک جستجو در گوگل ( براساس موقعیت مکانی که در آن قرار دارید) بهترین مکان را برای غذاخوردن خود انتخاب کنید.

تاثیرات سئوی محلی چگونه می تواند صورت بگیرد؟

به صورت یک اصل کلی باید گفت که موتورهای جستجوی گوگل همواره نتایجی از لینک سایت ها را به نمایش می گذارند که مخاطب پسند تر باشد. سایت هایی که بازدید بیشتری داشته باشند و مدت زمان حضور افراد در آن طولانی تر باشد، نشان دهنده استقبال مخاطبان و علاقه زیاد کاربران به آن سایت می باشد.

در واقع گوگل به دنبال سایت هایی است که مخاطب بیشتری را جذب کند و از سایت های این چنین با افزایش سئو و بالابردن رتبه سایت حمایت می کند. گوگل همیشه در جهت راحتی کاربران تلاش می کند و با این کار به نوعی از اتلاف وقت مخاطبان در جستجوهای گوگل برای یافتن موضوعات جذاب و مورد نیازشان جلوگیری می کند.

سئو محلی

سئوی محلی چرا و چگونه؟

هر سایتی باید مشخصات خود را به طور کامل ثبت کند. هر چه جزئیات مکانی و محلی سایت دقیق تر باشد در افزایش بهبود سئوی محلی موثر تر خواهد بود. گوگل همواره توجه زیادی به سایت های با هویت و قدیمی دارد و با بالابردن رتبه سایت شان در افزایش بازدید سایت و رونق کسب و کار سایت نقش پررنگی ایفا می کند. در واقع با کامل  کردن و دقیق کردن مشخصات مکانی سایت خود می توانید مخاطبین محلی بیشتری را کسب کرده و از رقبای خود در آن محیط مکانی پیشی بگیرید. توجه داشته باشید که سایت های پر بازدید و قدیمی از شهرت بیشتری برخوردار بوده و به تبع مخاطبین بیشتری را نسبت به سایت های تازه کار و ناشناخته دارند.

چگونه می توان موقعیت مکانی و محلی سایت خود را به گوگل معرفی نمود؟

به طور کلی راه های زیادی برای معرفی محل کسب و کار خود به موتورهای جستجوی گوگل وجود دارد. اولین کار استفاده از ابزار گوگل مپ (Google Map) می باشد که به این صورت است که باید به وب سایت google my business مراجعه کرده و با وارد کردن نام کسب و کار خود، موقعیت مکانی کسب و کار خود را به طور دقیق در آن جا مشخص کنید. برای این کار می توانید از خود سایت گوگل مپ  Google Map  برای ثبت محل دقیق کسب و کار خود استفاده کنید. البته متاسفانه سرویس Google My Business در ایران مسدود بوده و به هیچ عنوان قابل استفاده نیست. با این حال شما می توانید به سرویس گوگل مپ عکس ها و اطلاعاتی را اضافه و هرچه قدر این کار را بیشتر انجام دهید امتیاز شما در Local Guides بالاتر خواهد رفت.

سئو محلی چیست

استفاده از لینک سازی

از دیگر نکات جالب توجه این که لینک سازی نیز روش دیگری برای بهبود لوکال سئو خواهد بود. می توان با به کار گیری لینک های داخلی و خارجی متنوع و اصولی در بهبود سئوی سایت نقش مثبتی ایفا نمود. برای این منظور باید با ایجاد لینک برای سئوی محلی وب سایت خود را در سیستم هایی که به معرفی  انواع مختلف کسب و کار ها می پردازند قرار دهید و به سایت خود لینک سازی کنید. در کل وب سایت هایی هستند که تمامی کسب وکارها و مشاغل را با دسته بندی از هم جدا کرده و به معرفی آن ها می پردازند. در این سایت ها باید اطلاعات مکانی و… دقیق و کاملی ثبت کنید تا روند بهینه سازی محلی سایت شما به درستی انجام بگیرد.

از اسامی شهرها و مناطق غافل نشوید!

یکی از مشتریان ما کار «لوله بازکنی» انجام می داد. اگرچه سعی داشت با این کلمه به صفحه اول گوگل بیاید اما با استفاده از همین سئو محلی توانست درامدش را چندین برابر نماید. تکنیکی که او برای این کار استفاده کرد، همین بحث استفاده از شهرها و مناطق بود. وی این کار را برای مناطق مختلف تهران انجام می داد و در سایتش نام مناطق مختلف تهران را اورد یعنی این صفحات را در سایتش ساخت:

 • لوله بازکنی در غرب تهران
 • لوله بازکنی در شمال تهران
 • لوله بازکنی تجریش
 • لوله بازکنی ستارخان
 • لوله بازکنی جیحون
 • لوله بازکنی در شرق تهران
 • لوله بازکنی صادقیه
 • و…

با استفاده از همین روش پس از دو ماه تعداد زنگخور های سایت لوله بازکنی 250% افزایش یافت!!!!!

سخن پایانی

پس بدانید و آگاه باشید که تصاحب رتبه های نخست در موتورهای جستجوی گوگل به سادگی نبوده و در ابتدا نیاز به رعایت اصول و قوانین این کار و سپس  صبر و بردباری می باشد تا به جایگاهی که لایق آن هستید دست یابید.

9 دیدگاه دربارهٔ «سئو محلی چیست؟»

 1. توی ایران فک کنم سئوی محلی بیشتر برای تهران باشه چون مثلا اونی که مثلا کار گچ کاری داره اساس کارش همون تهرانه دیگه

 2. جالبه منم سایتم یه جوریه فقط با ایپی تهران صفحه یک هستم از بقیه شهرها چک کنی صفحه اول نیست

 3. من سایتم دقیقا همین مشکل رو داره که همونجا که چک می کنم اوله ولی بقیه مشتریان چک میکنن میگن اومده پایین

 4. الان کسب و کاری که اشنای ما راه انداخته یه جوری هست که ما فقط میخوایم تهران بیایم بالا بقیه شهرها مهم نیست اصلا

 5. جالب توضیح داده بودین ما الان خودمون دقیقا فقط برا تهرانپارس و همین منطقه میخوایم سئو انجام بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *