پرش به محتوا

رپورتاژ چیست

رپورتاژ یعنی چه؟ اگر اندکی در زمینه های مربوط به دیجیتال مارکتینگ تحقیق کنید، حتما با این پرسش مواجه گشته اید که رپورتاژ آگهی یعنی چه و چه معنایی می دهد؟ یا این که اساسا رپورتاژ آگهی چه فایده ای دارد؟ در این نوشتار به صورت کامل به تشریح این موضوع برای شما علاقه مندان خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید:

احتمالا برای شما هم پیش آمده که شنیده باشید برخی از کسب و کارها در رسانه‌های پرمخاطب و پرطرفدار مانند سایت‌های پربازدید حوزه‌های مختلف، رپورتاژ آگهی منتشر کرده‌اند. البته به جز تحقق اهداف تبلیغاتی و بازاریابی، رپورتاژ خبری در ساخت بک لینک نیز نقش بسزایی دارد. در این مطلب می‌خواهیم ببینیم رپورتاژ آگهی چیست و چگونه به سئو سایت کمک می‌کند.

رپورتاژ آگهی چیست؟

رپرتاژ یعنی چی؟ همان‌طور که می‌توان حدس زد رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری در واقع نوعی از تبلیغات متنی در قالب یک گزارش و خبر است. سایت مشهور Entrepreneur در تعریف خود از رپورتاژ آگهی در پاسخ به این سوال که معنی رپورتاژ چیست؟ این گونه می‌گوید که:

«رپورتاژ آگهی (رپورتاژ خبری) در واقع اطلاعیه‌ای است که از سوی واحد روابط عمومی با هدف اطلاع‌رسانی اتفاقات کسب و کار به مردم در رسانه‌های مختلف و انتشارات مرتبط و هدفمند منتشر می‌‌شود.»

به زبان ساده تر به عزیزانی که می پرسند معنی کلمه رپورتاژ چیست؟ باید گفت رپورتاژ، یک متن حاوی چند لینک به وب سایت شما و هم چنین اطلاعات تماس بیزنس شما است که شما به دلیل تبلیغ بیزنس خود آن را در وب سایت های دیگر منتشر می سازید.

رپورتاژ چیست

رپورتاژ چیست

رپورتاژ آگهی در تبلیغات اینترنتی به چه شکل است؟

پس از این به بعد اگر کسی از شما پرسید که رپورتاژ چیست باید پاسخ دهید رپورتاژ آگهی یکی از ساده ترین اشکال تبلیغ برای یک کسب و کار است. شما در رپورتاژ آگهی به کمک انتشار یک خبر در سایت های مختلف، برای کاربران آگاهی در این زمینه ایجاد می نمایید.

انتشار رپورتاژ آگهی چه فایده ای دارد؟

طبیعتا کمپین‌های روابط عمومی به هر شکلی که پیاده شوند اهمیت زیادی دارند. یکی از دلایلی که باعث اهمیت زیاد رپورتاژ آگهی می‌شود، فراگیر بودن این روش است که می‌توانید متن را در طیف وسیعی از رسانه‌های آفلاین و آنلاین منتشر کنید.

جالب است که خیلی ها هنوز نمی دانند که فایده رپورتاژ خبری چیست. باید پاسخ داد که البته رپورتاژ خبری یا رپورتاژ آگهی مزایای زیادی دارد که در ادامه به برخی از مهمترین مزایای آن اشاره می‌کنیم:

سئو و بهینه سازی سایت

هنگامی که یک گزارش از کسب و کار و وب سایت شما در تعداد زیادی سایت دیگر منتشر شود. ربات های گوگل نیز با مشاهده این گزارشات به این نتیجه می رسند که احتمالا سایت شما یک بیزنس مهم است. لذا رتبه شما به صورت قابل توجهی در گوگل بهبود خواهد یافت.

انتشار رپورتاژ آگهی یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها در گرفتن بک لینک و بهبود سئو خارجی سایت است. علت اصلی این مسئله اینجاست که وقتی رپورتاژ خود را در یک سایت پرمخاطب منتشر می‌کنید و روی کلمات کلیدی موردنظرتان لینک می‌دهید، می‌توانید از یک سایت معتبر لینک فالو (Follow) داشته باشید. ضمن اینکه متن رپورتاژ شما در نتایج گوگل رتبه خوبی خواهد داشت.

رپورتاژ آگهی چیست

رپورتاژ آگهی چیست

دیده شدن بیشتر

با توجه به فراگیر بودن و جامعیت رپورتاژ آگهی که در بالا به آن اشاره کردیم، شما می‌توانید کانال‌های توزیع محتوای زیادی را چون سایت‌های پربازدید و پرمخاطب، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های مکتوب و… انتخاب کنید تا بتوانید طیف وسیعی از مخاطبان را هدف قرار دهید. بنابراین انتشار رپورتاژ آگهی شانس و فرصت دیده شدن برند و محصولات شما را چندین برابر می‌کند و یکی از کارکردهای اصلی رپورتاژ برندسازی و آگاهی از برند است.

مناسب برای همه

یکی دیگر از مزایای مهم رپورتاژ آگهی است که همه کسب و کارها، چه کوچک و چه بزرگ می‌توانند با اهداف مختلف از این روش استفاده کنند. فرقی نمی‌کند کسب و کار شما یک نمونه B2B یا B2C باشد، مهم این است که با انتشار یک رپورتاژ آگهی قدرتمند می‌توانید حرف خود را به گوش مخاطبان زیادی برسانید. به عبارت دیگر حتی لازم نیست که شما برای کسب و کار خود اصلا یک وب سایت داشته باشید. بلکه می توانید در وب سایت های دیگر تبلیغ کنید که خدمات ساختمانی را انجام می دهید و شماره تلفن خود را برای این منظور قرار دهید.

رپورتاژ خبری چیست

رپورتاژ خبری چیست

برندسازی و افزایش اعتبار برند

همان طور که پیشتر اشاره کردیم یکی از مهمترین مزایای انتشار رپورتاژ در کانال‌های پرمخاطب توزیع محتوا این است که آگاهی از برند شما بیشتر می‌شود. ضمن اینکه تداوم انتشار رپورتاژ می‌تواند به افزایش اعتبار برند شما کمک کند. این موضوع برای گوگل خیلی خیلی خیلی مهم است. حتی اگر شما یک رپورتاژ که لینکی در آن وجود نداشته باشد ولی برند «دیجی کالا» در آن به چشم بخورد را در سایت های مختلف منتشر نمایید، این سبب خواهد شد که این برند نزد گوگل شناخته شده تر گردد.

هزینه مناسب

رپورتاژ خبری نسبت به برخی از روش‌های دیگر هزینه مناسب‌تری دارد و حتی اگر رپورتاژ آنقدر قوی و جذاب باشد که بتواند مخاطبان بیشتری جذب کند، بسیاری از کانال‌های توزیع محتوا آن را منتشر خواهند کرد. شما با یک هزینه معقول می‌توانید پیام خود را به گوش مخاطبان هدف‌تان برسانید، نرخ تبدیل و وضعیت سئوی سایت را بهبود بخشید.

رپورتاژ یعنی چه

رپورتاژ یعنی چه

نکته جالبی که در مورد هزینه رپورتاژ وجود دارد، همین دائمی بودن لینک آن است. به عنوان مثال شما اگر یک رپورتاژ خریداری کردید و در آن یک لینک به سایت خود منتشر کردید، ده سال دیگر هم لینک سایت شما در ان وب سایت قرار خواهد داشت. (البته متاسفانه هستند کسانی که بابت حذف نکردن رپورتاژ و تمدید آن از شما پول طلب می کنند اما در هرحال تعداد این افراد بسیار ناچیز است.)

هنگام تهیه رپورتاژ آگهی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

پیش از انتخاب صحیح کانال‌های توزیع محتوا برای انتشار رپورتاژ و رساندن پیام به مخاطب، یک مرحله مهم به نام آماده‌سازی و تدوین رپورتاژ وجود دارد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای تهیه رپورتاژ آگهی نکات مهمی وجود دارد که باید به آنها توجه کنیم و در ادامه به چند مورد مهم اشاره خواهیم کرد.

مقاله یا خبر بنویسید

قرار نیست به صورت مستقیم تبلیغاتی را منتشر کنیم و ما همان طور که از نام رپورتاژ آگهی پیداست، به دنبال این هستیم که اطلاع رسانی، تبلیغات و برقراری ارتباط با مخاطبان از طریق متنی که ماهیت خبری و مقاله‌ای دارد انجام شود.

لذا مثلا اگر کلمه کلیدی شما که می خواهید با آن در گوگل بالا بیایید «نقاشی ساختمان» است، یک متن درباره «نکات و راهنمای انتخاب رنگ برای نقاشی ساختمان» گزینه ای ایده ال خواهد بود. می توانید از درون این متن به سایت مرتبط خود لینک دهید که تاثیر بسزایی روی سئو سایت شما خواهد داشت.

رپورتاژ یعنی چی

رپورتاژ یعنی چی

کپی نکنید

تمام ارزش یک رپورتاژ آگهی خوب در تولیدی و منحصربه‌فرد بودن آن است. به هیچ عنوان نباید رپورتاژ شما کپی باشد و یا حتی شباهت زیادی به نمونه رپورتاژهای دیگر داشته باشد.

استفاده از کلمات کلیدی

حتما در طول رپورتاژ آگهی خود از کلمه کلیدی اصلی و کلمات کلیدی هم‌خانواده آن (LSI) استفاده کنید تا مخاطب شما خیلی زود متوجه شود که تمرکز شما روی چه مواردی است. ضمن اینکه موضوع روی بهبود سئوی سایت موثر است.‌ باز به صورت مثال عرض می کنیم که اگر کلمه ای که شما روی آن تاکید دارید، «نقاشی ساختمان» است، می توانید کلماتی مثل «نقاشی ساختمان تهران» ، «نقاشی ساختمان در تهران» ، «نقاش ساختمان خوب» و … را در آن بگنجانید. این عامل برای سئو واقعا معجزه آسا خواهد بود.

ارزش‌ آفرینی و کاربردی بودن

در طول رپورتاژ خود بعد از بیان مشکلات و ارائه یک سری از حقایق باید نکاتی را درج کنید که برای مخاطب ارزش افزوده ایجاد کند و از سوی دیگر کاربردی باشد. یعنی باید طوری مخاطب را کنجکاو کنید که ترغیب شود ببیند برند، محصولات و خدمات شما چه نیازی را از او برطرف می‌کند.

برخی هنگام رپورتاژنویسی طوری عمل می کنند که انگاری فقط یک سری کلمات را در متن گنجانده اند و هیچ گونه معنا و مفهومی از آن حاصل نمی گردد. به شدت توصیه می کنیم که اکیدا از این کار خودداری فرمایید.

رپرتاژ یعنی چه

رپرتاژ یعنی چه

تیتر (تایتل) جذاب بنویسید

هیچ چیز به اندازه یک تیتر جذاب نمی‌تواند مخاطب را به بازکردن لینک رپورتاژ در صفحات نتایج جستجوی گوگل و خواندن تمام آن ترغیب کند. نوشتن تیتر و لید حرفه‌ای و جذاب کار ساده‌ای نیست و قطعا به همکاری یک متخصص نیاز خواهید داشت.

استفاده از تصاویر مرتبط

در رپورتاژ هم مانند یک مقاله یا خبر باید از المان‌های تصویری به ویژه عکس‌های جذاب و مرتبط با موضوع رپورتاژ و کسب و کار خودتان استفاده کنید.

کوتاه و مفید بنویسید

یکی دیگر از نکاتی که هنگام تهیه رپورتاژ آگهی باید در نظر بگیرید این است که مطلب شما طولانی نشود. در واقع مخاطب در قالب یک رپورتاژ دنبال حل مشکل خود می‌گردد و حوصله ندارد یک مطلب طولانی بخواند.

رپرتاژ آگهی چیست

رپرتاژ آگهی چیست

چگونه رپورتاژ آگهی جذاب بنویسیم

برای نوشتن یک رپورتاژ آگهی جذاب علاوه بر موارد گفته شده در قسمت قبلی باید نکات مهم دیگری را در نظر داشته باشید.

 • ساده و روان‌نویسی
 • انتخاب لحن و ادبیات درست
 • کیفیت بالای محتوای متنی
 • شناسایی صحیح مخاطبان
 • انتخاب خوب موضوع جذاب و به‌روز
 • نتیجه گیری و کال تو اکشن صحیح
 • رعایت اصول نگارشی و درست‌نویسی

همان گونه که چندین بار در این مطلب اشاره کردیم، خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی یکی از بهترین راه‌های موثر در سئو سایت است. علت اصلی این موضوع از آنجایی نشات می‌گیرد که شما وقتی رپورتاژ خود در کانال‌های توزیع محتوا و به ویژه سایت‌های پرمخاطب منتشر می‌کنید، این سایت‌ها به شما لینک فالو می‌دهند و از آنجایی که مطلب شما همیشه در صفحه اول گوگل نمایش داده می‌شود و سایت منتشر کننده اعتبار خیلی خوبی دارد، در نتیجه وضعیت سئوی سایت شما خیلی بهتر می‌شود.

رپورتاژ آگهی یعنی چه

رپورتاژ آگهی یعنی چه

تعرفه و قیمت رپورتاژ آگهی چقدر است؟

هر وب سایتی برای نمایش رپورتاژتان از شما هزینه ای متفاوت دریافت می‌کند. تعرفه رپورتاژ آگهی در سایت‌های مختلف حتی با زمینه‌های کاری مشترک، ممکن است متفاوت باشد چرا که با توجه به نبود یک مرجع برای مشخص کردن تعرفه و قیمت ثابت، هر وب‌سایتی بنا بر قوانین داخلی خود قیمتی پیشنهادی برای انتشار رپورتاژ آگهی در نظر خواهد گرفت. شخصی که می‌خواهد رپورتاژ آگهی سفارش دهد اول از هر چیز به کیفیت سایت توجه می‌کند. به همین علت افراد معمولا قدرت دامنه (Domain Authority) و قدرت صفحه (Page Authority) وب‌سایت‌های مختلف را با هم مقایسه می‌کنند تا سایت مناسبی را برای نمایش انتخاب کنند.

جمع بندی

به صورت کلی انتشار رپورتاژ آگهی یکی از بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش‌های تبلیغات، اطلاع‌رسانی و ارتباط با مخاطب است که با استفاده از آن یک تیر و دونشان می‌دهید. هم اینکه می‌توانید پیام خود را به طیف وسیعی از مخاطبان برسانید و هم اینکه درج رپورتاژ در سایت‌های پرمخاطب و پربازدید به بهبود سئوی سایت شما کمک ویژه‌ای می‌کند.

تقریبا همه کسب و کارها می‌توانند از رپورتاژ خبری استفاده کنند، ولی این موضوع مستلزم این است که بتوانید یک رپورتاژ حرفه‌ای، استاندارد و جذاب تهیه کنید و داخل آن حرفی برای گفتن داشته باشید.

13 دیدگاه دربارهٔ «رپورتاژ چیست»

 1. به نظر من رپورتاژ بهترین نوع لینک سازی هست چون دائمیه و دیگه استرس حذف شدن و تمدید و این داستانا رو نداری

 2. رپورتاژ تنها کلید موفقیت سایت های مختلفه من این رو بارها تست کردم و به چشمم اثر فوق العاده اش رو دیدم و لمس کردم

 3. رپورتاژ تنها کلید موفقیت سایت های مختلفه من این رو بارها تست کردم و به چشمم اثر فوق العاده اش رو دیدم و لمس کردم

 4. رپورتاژ اخه الان با این قیمتی که میدن اصلا نمیصرفه از تریبون و اینا بگیریم من از خودتون گرفتم اثرش خیلی بهتر بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *