پرش به محتوا

دیسکریپشن چیست

یکی از اصطلاحات سئو که بسیار حیاتی و مهم می باشد، همین بحث متا دسکریپشن است. متا دیسکریپشن ها نوعی از صفات به زبان HTML هستند. [یعنی همان HTML Attributes به زبان حرفه ای ها]. کلمه دیسکریپشن (description) در لغت فارسی به معنای توصیف می باشد. متا دیسکریپشن (یا به فارسی همان «توضیحات متا») در واقع همان قسمت پایینی لینک سایت است که در موتورهای جستجوی گوگل به نمایش در می آید و به توضیح کوتاهی از سایت می پردازد.

در تصویر می توانید توضیحات متا یا متا دسکریپشن سایت ما را مشاهده نمایید:

دیسکریپشن

ساختار توضیحات متا از متا دیسکریپشن!

متا دیسکریپشن یا توضیحات متا از حدود 155 کاراکتر تشکیل می شود. وقتی جستجویی در موتورهای جستجو انجام می شود کاربر می تواند با یک نگاه اجمالی به لیست لینک های سایت توضیح مختصری از هر کدام از آن ها را مشاهده کرده و سایتی را برای ورود و مطالعه انتخاب کند.

متا دیسکریپشن خوب چه تاثیر مثبتی در سایت می گذارد؟

همان طور که محتوای سایت از اهمیت زیادی برخوردار است و تاثیر زیادی در بهینه سازی و سئوی سایت می گذارد، متاهای سایت از جمله متا تایتل و متا دیسکریپشن هم موضوع مهمی است و حتی از محتوای سایت و سایر موارد هم بیشتر نیاز به توجه دارد، زیرا اولین چیزی که مخاطب از سایت شما خواهد دید همان توضیحاتی است که در زیر لینک سایت قابل مشاهده است. دقت داشته باشید که متا دیسکریپشن تاثیر زیادی در جذب مخاطب هدف دارد. پس متا دیسکریپشن یا توضیحات متا از جمله عوامل موثر در افزایش جذب کاربر به تعداد بیشتر و کلیک روی لینک زیادتر است.

حال که دریافتید توضیحات متا چیست توجه داشته باشید که نوشتن متا دیسکریپشن بر طبق اصول و قواعدی است که باید رعایت شود. در این مقاله شما را با نحوه نوشتن متا دیسکریپشن بیشتر آشنا خواهیم کرد:

دیسکریپشن چیست

نحوه نوشتن توضیحات متا بهتر و قوی تر

در نوشتن متا دیسکریپشن سعی کنید از جملات کوتاه و ساده استفاده کنید. باید جملاتی که بتوانند محتوای سایت را به زبان ساده تر و خلاصه تر بیان کنند در اولویت باشند. استفاده از کلمات کلیدی در صورتی که به اندازه کافی باشد نیز برای داشتن متا دیسکریپشن قوی تاثیرگذار است. از یاد نبرید که تعداد مجاز استفاده از هر کلمه کلیدی دو بار می باشد.

نکته ی دیگری که بسیار مهم است به کار بردن جملات صحیح و واقعی است. به هیچ عنوان نباید از جملات غیرواقعی و اغراق آمیز استفاده کنید. چنین کاری باعث می شود مخاطب بعد از وارد شدن به سایت و مشاهده موارد غیر مرتبط با متا دیسکریپشن فورا تصمیم به ترک سایت بگیرد که بسیار برای سایت مضر است و باعث افزایش بانس ریت سایت می شود. پس بدانید و آگاه باشید که عدم ورود مخاطب به سایت بسیار بهتر از ورود و خروج آنی می باشد.

توضیحات متا

موارد دیگری که باید در نوشتن و نگارش متا دیسکریپشن رعایت کرد؛

  • در نوشتن متا دیسکریپشن اندازه استاندارد را رعایت کنید. این مقدار باید حداکثر بین 155 تا 160 کاراکتر باشد زیرا بیشتر از این مقدار در صفحه موتورهای جستجو نمایش داده نمی شود. البته اگر اندازه متا دیسکریپشن طولانی باشد از حوصله کاربر هم خارج است. پس هرچه کمتر بهتر و استاندارد تر !
  • استفاده از توضیحات متای تکراری و کپی ممنوع!
  •  اگر می خواهید متا دیسکریپشنی با کیفیت داشته باشید باید از عناوین و جملات منحصر به فرد استفاده کنید. در انتخاب عناوین دقت بیشتری داتشه باشید.
  • لطفا استفاده از علامت نقل قول (” “) نیز ممنوع!
  • بهتر است تا حد امکان از حروف و اعداد استفاده شود و به کار بردن علامت نقل قول توصیه نمی شود زیرا موجب دیده نشدن آن قسمت از دیسکریپشن خواهد شد. در صورتی که مجبور بودید تا از آن استفاده کنید می توانید از موجودیت های زبان مثل (HTML Entity)  استفاده کنید.
  • بیان توضیحات ویژگی های محصول در سایت فروشگاهی
  • در صورتی که سایت شما یک سایت فروشگاهی باشد بهتر است توضیحاتی در رابطه با جنس موردنظر در اختیار مخاطب قرار دهید. بیان ویژگی ها در چنین موارد مشابهی در ورود کاربران و بازدید از سایت بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
  • با جملاتی کاربر را ترغیب کرده و به سایت فرا بخوانید! می توانید از جملاتی نظیر “اینجا کلیک کنید”، “در ادامه بخوانید”، “خرید با تخفیف محصول”، “با ارسال رایگان دریافت کنید” و کاربر را برای ورود به سایت و بازدید از آن مشتاق و به نوعی ترغیب کنید.
  • بررسی متا دیسکریپشن رقبا: برای کسب تجربه و داشتن ایده های بهتر می توانید سایت های رقبای خود را که موفق هستند، بررسی و تحلیل کنید. این کار موجب می شود اشتباهات سایت های دیگر را سایت شما تکرار نکند و توضیحاتی با کیفیت تر ارائه دهد.

توضیحات متا در وردپرس

با نصب افزونه Yoast SEO در وردپرس به راحتی محیطی برای شما در پایین پست ها و صفحات ایجاد خواهد شد که می توانید برای افزودن و یا ویرایش متاها از جمله متا دیسکریپشن اقدام فرمایید:

توضیحات متا در وردپرس

meta description در وردپرس

استفاده از توضیحات غیر مرتبط با سایت چه عواقبی به دنبال دارد؟

در صورتی که در متا دیسکرپشن از توضیحاتی استفاده کنید که با مطالب و محتوای سایت هم خوانی و ارتباط نداشته باشد، گوگل به صورت خودکار آن را حذف کرده و با توضیحات دیگری جایگزین خواهد کرد.

تاثیر متا دیسکریپشن در سئو و رتبه بندی گوگل چگونه است؟

متا دیسکریپشن مانند دیگر عوامل به طور مستقیم بر سئو سایت موردنظر اثرگذاری نمی کند بلکه با تاثیری به شکل غیرمستقیم می تواند بسیار باارزش باشد و رتبه سایت را تا حد زیادی افزایش دهد. در زیر به بیان ساده تر با مثال به این مورد می پردازیم؛

ممکن است شما تمام اصول سئو را رعایت کرده باشید و به دلیل کیفیت بالای مطالب تان در صفحه و رتبه ی نخست موتورهای جستجو قرار داشته باشید ولی به دلیل نداشتن متا دیسکریپشن خوب و به کار بردن توضیحاتی ضعیف، بازدید کمتری نسبت به رقبای سطح پایین تر داشته باشید. چرا که از توضیحات ضعیفی استفاده کرده اید و کاربران کمتری را به داخل سایت کشانده اید و مطالب با ارزشتان دیده نخواهد شد.

توضیحات متا چیست

البته عکس این داستان هم برقرار است و ممکن است سایتی با رتبه کمتر به دلیل داشتن توضیحات متای قوی و باکیفیت، بازخورد بهتر و ترافیک بیشتری داشته باشد. لذا همواره هوشمندانه رفتار کنید.

کاربران باهوش هستند وموتورهای جستجوی گوگل باهوش تر! پس همیشه رفتاری هوشمندانه داشته باشید و سعی نکنید با دوز و کلک بازدید دید سایت خود را به هر قیمتی افزایش دهید. در صورتی که تمام اصول داشتن یک سایت خوب و با کیفیت را داشته باشید و اصول سئو را رعایت کنید با صبر و تحمل به اهدافتان خواهید رسید.

توضیحات متا شما را در زندگی عادی و گفتگوهای روزمره نیز کمک خواهد کرد چرا که باعث می شود به جای استفاده از جملات طولانی و نامرتبط و استفاده از ترکیبات پیچیده، از کلمات و جملات ساده تر برای بیان منظور خود استفاده نمود!

10 دیدگاه دربارهٔ «دیسکریپشن چیست»

  1. من همیشه توضیحات متا رو خالی میزاشتم ولی از امروز میخوام انصافا روش کار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *