انکرتکست چیست؟ + اهمیت آن در سئو سایت [Anchor Text]

آینده استراتژی محتوا چگونه خواهد بود؟
۹ فروردین ۱۳۹۸
مدت زمان تأثیر بک لینک‌ها چقدر است؟
۴ شهریور ۱۳۹۹

انکرتکست چیست؟ + اهمیت آن در سئو سایت [Anchor Text]

انکر تکست (Anchor Text) یا متن قلاب شده، متن قابل کلیک در یک لینک و اغلب به رنگ آبی و زیر خط دار است ولی بعد از کلیک روی آن به رنگ بنفش در می آید.

در واقع انکر تکست، آن قسمت قابل مشاهده ی لینک است که با کلیک روی آن کاربر را به سایت یا متن دیگر پیوند می دهد. انکر تکست تاثیر زیادی در بهینه سازی و افزایش رتبه ی سایت در رنکینگ دارد و در بهتر شناختن موضوع یک سایت کمک زیادی می کند. هر چه از انکرتکست های بهتری استفاده کنیم منجر به ارتقاء رتبه بندی سایت شما از نظر گوگل خواهد شد.

برای مثال در نوشته زیر، عبارت «کلیک کنید» انکرتکست است.

مثال: اینجا کلیک کنید.

فلسفه ی نام گذاری انکر تکست

انکر تکست از دو کلمه ی Anchor به معنای لنگر و Text به معنای متن تشکیل شده است . ریشه ی کلمه Anchor ، همان واژه ی Ank به زبان روسی یعنی قلاب است. می دانید که لنگر ابزاری است که برای محکم کردن و اتصال کشتی به نقطه ای از کف دریا به کار می رود تا از حرکت شناور جلوگیری کند. یک لنگر میتواند کشتی را در شرایط سخت و طوفانی از غرق شدن نجات دهد . پس لنگر نماد قدرت در شرایط سخت است.

در این مطلب قصد داریم شما را با انکر تکست ، انواع انکر تکست ، کاربرد ها و چگونگی بهینه سازی آن آشنا کنیم .

به طور کلی امروزه وقتی می خواهید در مورد موضوعی اطلاعاتی کسب کنید یا راه حل مشکل خود را پیدا کنید و به جواب سوال های خود برسید؛ اولین کاری که به ذهن هر کسی می رسد جست وجو در گوگل یا حتی موتور های جست وجوی دیگر است .

اینجاست که اهمیت انکر تکست مشخص می شود و شما می دانید روی کدام لینک کلیک کنید و کدام سایت است که به شما در رسیدن به جواب تان بیش تر کمک خواهد کرد.

انواع انکر تکست

حال می خواهیم برخی از انواع انکر تکست ها را به طور مختصر بررسی کنیم :

۱- انکر تکست Exact Match

انکر تکست Exact Match یا به فارسی همان «تطبیق دقیق» مهم ترین انکر تکست موجود است. در این نوع فقط «کلمه ی کلیدی» لینک می شود. تجربه نشان داده است که این نوع از انکر تکست تاثیر زیادی در بهبود رتبه ی سایت شما دارد ولی باید از تکرار بیش از حد آن اجتناب شود تا توسط گوگل اسپم شناخته نشده و منجر به جریمه شدن سایت شما نشود. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید تقریبا ۹۰ درصد از کسانی که برای خرید بک لینک از سایت ما اقدام می کنند، از این نوع انکرتکست استفاده می نمایند.

برای مثال اگر کلمه ی کلیدی سایت شما ” انکر تکست ” است، انکر تکست هایی که برای آن می سازید همان کلمه ی کلیدی ” انکر تکست ” باشد .

۲- انکر تکست Generic

انکر تکست Generic یا عمومی با عبارت هایی مثل ” ادامه ی مطلب ” ، ” اینجا کلیک کنید ” ، ” اطلاعات بیشتر” ، ” بیشتر بدانید ” و … شناخته می شوند . در گذشته بیشتر از این نوع انکر تکست ها استفاده می شد ولی امروزه این کار برخلاف الگوریتم های جدید گوگل است و حتی استفاده نامعقول از آن ها ممکن است موجب افت رتبه ی سایت شود.

۳- انکر تکست Naked

در انکر تکست عریان از کلمه ی خاصی در متن استفاده نمی شود فقط آدرس URL سایت به عنوان متن لینک استفاده می شود .

برای مثال https://7backlink.ir/  از این نوع انکر تکست است .

۴- انکر تکست LSI

LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing  به معنای ” نمایه سازی معنایی نهفته ” است . در این انکر تکست از عبارات هم معنی و هم خانواده استفاده می شود.

برای مثال اگر جست و جو برای خرید موبایل است می توان از عبارات ” خرید موبایل ” ، ” خرید گوشی ” ، ” موبایل ” و… برای متن لینک استفاده کرد .

۵- انکر تکست  Partial Match

انکر تکست تطبیق جزئی و یا نسبی است که در لینک به صورت نسبی به کار می رود .

برای مثال اگر کلمه ی کلیدی مدنظر مان ” خرید موبایل ” باشد ، ” راهنمای خرید موبایل ” از این نوع انکر تکست است .

۶- انکر تکست Long Tail

انکر تکست های طولانی و به اصطلاح دم دراز را می گویند . این نوع انکر تکست معمولا کل جمله را شامل می شود .

این نوع از انکرتکست شبیه انکر تکست جزئی است با این تفاوت که از آن طولانی تر است .

برای مثال ” راهنمای خرید یک موبایل مناسب چه چیزهایی است ؟ ”

۷- انکر تکست Branded

لینکی که از برند یا همان نام تجاری خود در متن خود استفاده کند، انکر تکست Branded یا نام تجاری نامیده می شود . در استفاده از این انکر تکست باید این نکته را رعایت کنید که نام تجاری یا به اصطلاح برند تان با کلمه کلیدی هدف تان یکسان نباشد .

برای مثال با استفاده از نام برند یک سایت برای اتصال به صفحه اصلی استفاده می کنیم .

مثلا سون بک لینک که سون بک لینک همان نام یا برند ما است.

۸- انکرتکست Brand + Keyword

این نوع انکرتکست به عنوان یکی از هوشمندانه ترین انواع انکرتکست ها شناخته می شوند. امروزه انکر تکست ترکیب کلمه ی کلیدی و نام تجاری در متن لینک یکی از بهترین روش ها برای سئو و بهینه سازی به شمار می رود.

برای مثال ” خرید موبایل با دیجی کالا ” از این نوع انکر تکست است .

۹- انکر تکست Image

استفاده از لینک در تصویر سایت تان از نوع انکر تکست تصویر یا عکس است . Alt Tag  تصویر همان انکر تکست است پس اگر تصویر سایت شما Alt Tag  نداشته باشد متنی برای شناسایی لینکش شناسایی نمی شود. فراموش نکنید که گوگل تگ Alt  را یک انکر تکست می داند. لذا اگر می خواهید یک بنر در یک وب سایت دیگر قرار دهید، حتما اصرار کنید که بایستی برای شما Alt Tag را قرار دهند.

برای یادگیری بهتر انکر تکست و کاربرد های آن برای استفاده درست از انکر تکست های مناسب در جاهای مناسب باید الگوریتم های گوگل را بشناسیم و به قوانین آن ها نیز عمل کنیم تا از طرف الگوریتم ها مورد جریمه قرار نگیریم .

الگوریتم های گوگل

در سال های اخیر گوگل الگوریتم هایی را برای بهبود فضای جست و جو معرفی کرده است. و با استفاده از انکر تکست است که  ازمحتوای هر سایت مطلع و در صورت عدم ارتباط بین لینک ها و صفحه های مربوط به آن، آن ها را اسپم شناخته و جریمه می کند. در واقع گوگل همانند معلمی است که الگوریتم هارا نماینده ی خود کرده است که کاربران را در جهت مسیر درست هدایت نمایند. این الگوریتم ها مجموعه ی دستور العمل هایی هستند که به صورت مرحله به مرحله اجرا می شود و هدف خاصی را دنبال می کند. الگوریتم های گوگل برای بهینه ساز ی یا سئو در گوگل به کار می روند . در واقع با استفاده از این الگوریتم ها ، گوگل به تحلیل و شناخت یک  وب سایت می پردازد. به طور کلی الگوریتم های گوگل دو دسته اند ؛ دسته ی اول الگوریتم های اصلی که هسته اصلی گوگل اند و براساس دستورالعمل های خاص خود سایت ها را رتبه بندی می کنند. دسته ی دوم هم الگوریتم هایی هستند که برای بهینه سازی جستجو ها ی کاربران و شناسایی سایت های اسپم می پردازند.

برخی از این الگوریتم های دسته ی دوم عبارتند از :

 • الگوریتم گوگل پاندا
 • الگوریتم گوگل پنگوئن
 • الگوریتم مرغ مگس خوار
 • الگوریتم گورخر
 • الگوریتم کبوتر
 • الگوریتم کافئین
 • الگوریتم Rank Brain
 • الگوریتم Page Authority
 • الگوریتم  Page Layout
 • الگوریتم Pay Day Laon
 • الگوریتم Mobilegeddon
 • و . . .

در این مطلب به طور مختصر به توضیح مختصری  از این الگوریتم های گوگل می پردازیم . هر کدام از این الگوریتم ها دارای ویژگی های شخصیتی متمایزی هستند که خلاصه ای از آن را با هم می خوانیم:

الگوریتم گوگل پاندا

ویژگی های شخصیتی : آرام – کتاب خوان – مهربان

پاندا ها کتاب خوان هستند ، یعنی روزانه مطالب زیادی از سایت ها را با دقت می خوانند و مواظب کیفیت محتوای سایت ها هستند و نمی توان این موضوع را نادیده گرفت چون به راحتی متن ضعیف را از قوی تشخیص می دهند و ای مسئله برای شان خیلی مهم است. الگوریتم پاندا به کپی بودن و دزدی مطالب بسیار حساس است چون باعث گم شدن یک سایت معتبر و با کیفیت از دیگر سایت هایی که مطالب کپی منتشر می کنند می شود. الگوریتم گوگل پاندا این سایت ها را از لیست جست و جو حذف می کند.

پاندا به مطالب خیلی خلاصه که حق مطلب در آن ها ادا نمی شود هم حساس است چون مخاطب را به هدف مد نظر نمی رساند و باعث نارضایتی او می شود. الگوریتم پاندا دوست ندارد یک موضوع را چند بار در سایت شما ببیند ، بهتر است برای تکرار یک جمله از جمله بندی های دیگری برای بار های بعدی استفاده کنید تا برای پاندای کتاب خوان مطالب هم چنان جذاب به نظر برسد. ولی همان طور که گفتیم پاندا ها دل مهربانی دارند و می توانید دوباره دل مهربان شان را به دست آورید ، فقط کافی است مطالب بی کیفیت و تکراری خود را از سایت حذف کنید تا محتوای با کیفیت شما را دوباره ببیند و بخواند و دوباره به بالای رنکینگ بروید ، بله این کار زمان بر است ولی غیر ممکن نیست.

الگوریتم گوگل پنگوئن

ویژگی های شخصیتی : درون گرا – متنفر از تکرار کلمات

این الگوریتم وظیفه دارد لینک های اسپم را شناسایی کند و در بهینه سازی سایت ها و بهبود جست و جو کمک کند. چون این لینک ها کاربر را از هدف اصلی خود دور می سازند و باعث سردرگرمی او می شوند . درست است که هر چه تعداد این لینک هایی که کاربر را به سایت های دیگر پیوند می دهد بیشتر باشد سایت بهتری داریم و باعث می شود در رتبه های بالاتر جستجو قرار بگیرد ولی الگوریتم پنگوئن به تعداد زیاد این لینک ها ، غیر مرتبط بودن آن ها و تکرار زیاد کلمات در لینک ها به شدت حساس است و در صورت تخلف سایت مورد نظر را جریمه می کند.

البته لازم به ذکر است که یکی از ویژگی های دیگر این الگوریتم درون گرا بودن آن است و در صورتی که سایت شما تخلفی انجام داد هیچ علامتی به شما نمی دهد فقط به وظیفه ی خود یعنی جریمه ی سایت متخلف می پردازد. بعد از جریمه شدن ممکن است یکی از صفحات سایت شما از ایندکس گوگل خارج شود یا با پیغام  ” لینک سازی غیر معتبر” مواجه شوید . برای جلب اعتماد دوباره ی گوگل پنگوئن باید لینک های اسپم و جعلی حذف شوند و این فرآیند هم مثل جلب اعتماد الگوریتم پاندا ممکن است زمان بر باشد ولی شدنی است.

الگوریتم مرغ مگس خوار

ویژگی های شخصیتی : دقیق – سریع – جدی

قبل از این که این الگوریتم به وجود بیاید رساندن منظوردقیق خود برای گوگل بسیار سخت بود . بسیاری اوقات باعث هدر رفت زمان می شد و اغلب سرانجامی نداشت و به جواب سوال خود نمی رسیدیم . ولی امروزه گوگل بعد از آن همه کج فهمی هایش تصمیم گرفت از دقیق ترین و سریع ترین پرنده برای رفع این عیب بزرگ خود استفاده کند . روش این الگوریتم به این صورت است که روی کلمات استفاده شده و جست و جو شده تمرکز می کند و ارتباط معناییِ بین آن ها کشف می کند تا شما را در رسیدن هر چه دقیق و سریع تر به خواسته تان کمک کند تا بهترین نتایج جست و جو را به کاربران نمایش دهد . برای مثال این الگوریتم ارتباط معنایی مترادف بین دو واژه ی “هدف” و “مقصود” را می داند و هر کدام از این ها را جست و جو کنید می توانید به هدف خود برسید . در این الگوریتم هم مثل الگوریتم پنگوئن باید انکر تکست ها را جدی بگیرید و از انکر تکست های مرتبط و هماهنگ استفاده کنید .

 

الگوریتم گورخر

ویژگی های شخصیتی : زود رنج – علاقه مند به خرید اینترنتی

این الگوریتم مسئول نظارت بر سایت های فروش اینترنتی است. این الگورتم به شدت مراقب کاربرانی است که می خواهد خرید خود را اینترنتی انجام دهند تا یک خرید خوب و مطمئن داشته باشند. اگر سایت فروش اینترنتی دارید باید حواس تان را به باید ها و نباید های این الگوریتم جمع کنید تا کیفیت محصولات خود را افزایش دهید و اطلاعات معتبری در سایت و فروش محصولات خود درج کنید تا کاربران بیشتری را به خرید از سایت خود تشویق و اعتماد آن ها را جلب کنید.

به طور کلی از دید الگوریتم گورخر فروشگاه اینترنتی ای معتبر خواهد بود که گواهی نامه ی SSL داشته باشد و هویت آن تایید و امنیت و اطمینان آن حفظ شده باشد. هر فروشگاه باید راه های ارتباطی درستی مثل تماس تلفنی ، آدرس پست الکترونیکی و فیزیکی سایت یا شرکت در سایت قرار دهد تا فرایند خرید ، قبل خرید و پس از آن همه به طور کامل اجرا شوند.

الگوریتم کبوتر

ویژگی های شخصیتی: علاقه مند به مکان های نزدیک و آشنا

مثلا اگر مکانی را جست و جو کنید این الگوریتم همواره تلاش می کند مکان های نزدیک را به شما معرفی کند. یا اگر جست و جوی دیگری کردید با توجه به مکان محلی هر شخص جست و جوی متفاوت تری را نمایش خواهد داد.

این الگوریتم برای بالا امدن  رتبه ی بهتر سایت هایی که به یک منطقه خاص تعریف می شوند خیلی کمک می کند.

الگوریتم Rank Brain

این الگوریتم جذاب ترین الگوریتم شناخته می شود و شبیه مرغ مگس خوار عمل می کند به این ترتیب که مثل انسان از رفتار و تجربه های گذشته خود استفاده می کند تا جست و جو را بهبود ببخشد و بر اساس آن ها رفتار های جدیدی را انجام دهد .

الگوریتم کافئین

این الگوریتم هم مانند مرغ مگس خوار عمل می کند با این تفاوت که نگاهی هم به شبکه های اجتماعی نیز دارد و به بهبود جست و جوی کاربر کمک می کند.

الگوریتم Page Authority

این الگوریتم قدرت سایت شما را از نظر میزان بازدید، محتوای با کیفیت و. . . می سنجد تا رتبه سایت شما را بهبود ببخشد .

الگوریتم Page Layout

این الگوریتم کاربران را از تبلیغات زیاد و آزار دهنده ی سایت ها مراقبت می کند که اگر مایل نبود به اجبار سایت شما تبلیغات را نبیند .

الگوریتم Pay Day Laon

این الگوریتم وظیفه دارد با سایت هایی که از کلمات کلیدی گمراه کننده برای کشاندن افراد به سایت خود استفاده می کنند مبارزه می کند .

الگوریتم Mobilegeddon

این الگوریتم به تازگی مطرح شده است و گوگل سایت هایی را که در تبلت و گوشی های هوشمند به درستی و به خوبی نمایش داده نمی شوند به تدریج حذف می کند.

از بین این الگوریتم هایی که در بالا تعریف کردیم ، یادگیری الگوریتم پنگوئن در استفاده از انکر تکست ها ضروری تر است چون در صورت تخلف منجر به سقوط سئوی سایت شما خواهد بود چون بر اساس تعداد زیاد این بک لینک ها است که کیفیت وب سایت شما اندازه گیری می شود و صعود می کند .

با این  وجود سایت هایی به تدریج به وجود آمدند که سعی داشتند با دور زدن قوانین و با استفاده از روش هایی همواره سئو ی سایت خود را افزایش دهند ، پس گوگل وارد عرصه ی مبارزه با این سایت های متخلف شد تا سایت های بی کیفیتی که لایق جست و جو در رتبه های ابتدایی نبودند را از صفحات جست و جو حذف کند و سایت های با کیفیت به رتبه ی اول بازگردند .

به شکل زیر نگاه کنید تا با وظیفه ی الگوریتم پنگوئن بیشتر آشنا شوید.

همان طور که در شکل دیدید این الگوریتم به بک لینک های شما توجه می کند. لذا به هیچ عنوان نباید از بک لینک های تکراری و بیش از حد استفاده کنید .

نباید سایت شما سرشار از کلمات کلیدی باشد به طوری که خواندن مطالب شما ، کاربر را گیج و سردرگم نماید. الگوریتم پنگوئن وقتی بی سر و صدا شروع به جریمه ی صفحه ی اصلی دارای خطای سایت شما می کند بر کل سایت شما تاثیرگذار بوده و موجب افت رتبه ی سایت شما خواهد بود؛ حتی اگر صفحات دیگر سایت این خطا را نداشته باشند و بسیار پر محتوا باشند. پس برای رهایی از این جریمه باید ابتدا خطای رخ داده را شناسایی و از بک لینک های معتبر استفاده کنیم .

پس باید قبل از اینکه بخواهیم لینک سازی کنیم محتوای ارزشمندی را انتخاب کنیم و از این بابت مطمئن باشیم .

پس چگونه انکرتکست بهینه سازی کنیم ؟

بعد از این که انکر تکست و الگوریتم های گوگل را به خوبی یاد گرفتیم حال باید تلاش کنیم که چگونه انکر تکست های با کیفیت بسازیم تا هم سایت پرمحتوا داشته باشیم و هم توسط گوگل جریمه نشویم .

از سال ۲۰۱۲ که الگوریتم پنگوئن توسط گوگل مطرح شد قوانین لینک سازی به طور جدی تغییر کرد و قوانین جدیدی روی کار آمد .

در به روز رسانی های جدید گوگل پنگوئن بر خلاف گذشته که به صورت دوره ای و مشخص بر سایت ها نظارت داشت ، لحظه ای کار می کند و سایت های شما را زیر ذره بین قرار می دهد .

طبق سایت www.semrush.com  انکر تکست باید طبق این الگو توزیع شود ؛

 • انکر تکست  تطبیق دقیق (Exact Match) : کم تر از یک درصد
 • انکر تکست عمومی (Generic): یک تا پنج درصد
 • انکر تکست طولانی (Long Tail): دو تا چهار درصد
 • انکر تکست عریان (Naked): پانزده درصد
 • انکر تکست نام تجاری (Branded): چهل درصد
 • انکر تکست نام تجاری + کلمه ی کلیدی (Keyword+Brand): پنج درصد
 • انکر تکست تطبیق جزئی یا نسبی (Partial match): پنج درصد
 • انکر تکست اختصاصی _ انواع دیگر انکر تکست ها (other): بیست و پنج درصد

 

 

همان طور که نمودار نشان می دهد انکر تکست نام تجاری ، متن اختصاصی و انکر تکست عریان به ترتیب بیش ترین استفاده را در جهان دارند این در حالی است که در ایران انکرتکست تطبیق دقیق یا همان Exact match بیش ترین استفاده و محبوبیت را دارا می باشد.

در واقع شما باید قبل از شروع لینک سازی این توزیع را برای سایت خود از ابتدا مشخص کنید و طبق آن پیش بروید تا یک لینک سازی معتبر و با کیفیت داشته باشید.

نتیجه گیری

پس به طور کلی همواره باید تلاش کنیم تا از انکر تکست های متنوع و متناسب و مرتبط با موضوع سایت استفاده کرده و در استفاده از انکر تکست ها نکات لازم را رعایت کنید:

فراموش نکنید که به هیچ وجه نباید از انکرتکست های دروغین و فریبکارانه مثل لینک هایی که شایعه پراکنی می کنند یا وعده ی برنده شدن(دروغین) می دهند و به نوعی لینک سازی به سایت های اسپم می کنند استفاده کنید. استفاده از انکر تکست هایی که عبارت های نامعلوم ” مثل اینجا کلیک کنید “، ” به ادامه ی مطلب بروید ” و… داشته باشند هم ممنوع است . این موارد باعث می شود لینک هایی که شما استفاده می کنید نامعتبر و از سوی گوگل اسپم تشخیص داده شوند و همان طور که در بالا گفتیم الگوریتم پنگوئن وظیفه دارد آن را تشخیص دهد و سایت شما را جریمه (پنالتی) کند. بنابراین سعی کنید همواره از روش های درست و استاندارد مثل بهبود کیفیت محتوای سایت و. . . برای بهبود رتبه سایت خود در گوگل استفاده نمایید.

ادمین
ادمین
امین هستم! شدیدا علاقه مند به سئو و بهینه سازی سایت :) کامنت ها فقط در صورتی تایید می شوند که بفهمیم مطلب را خوانده اید! با تایید لینک هیچ مشکلی نداریم ولی این که کسی مطلب را نخوانده باشد و کامنت بگذارد واقعا بی انصافی است و از پذیرفتن این کامنت ها معذوریم!

2 دیدگاه ها

 1. ali گفت:

  ممنون واقعا مطلب کامل و جامعی بود

 2. ممنون. نمی دونستم استفاده از برند توی انکرتکست انقدر مهمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *