بک لینک چیست ؟ + تفاوت بک لینک فالو ، نوفالو و حتی دوفالو

آموزش گرفتن بک لینک با انکرتکست کلمه کلیدی از گوگل: این یک ابر بک لینک است !
۹ مرداد ۱۳۹۵
۹ ابزار و افزونه مهم حیاتی برای سئو وردپرس
۱۱ مهر ۱۳۹۵

بک لینک چیست ؟ + تفاوت بک لینک فالو ، نوفالو و حتی دوفالو

در این مقاله ، سعی می کنیم که تا حد امکان ، بک لینک و انواع آن را برای شما به تفصیل توضیح دهیم . ابتدا بگذارید با تعریف بک لینک شروع کنیم:

تعریف بک لینک : به طور کلی هر لینکی که از یک سایت به یک سایت دیگر داده می شوند ، بک لینک نام دارد. در واقع، اگر سئو را به یک صفحه شطرنج تشبیه کنیم ، بک لینک ها مثل مهره ها هستند. ( همان گونه که در تعریف بالا گفتیم بک لینک ، باید از یک سایت به سایتی دیگر منتهی شود ، یعنی لینک های داخلی یک سایت ، بک لینک نیستند و به آن ها لینک داخلی یا internal links گفته می شود.)

یادتان نرود که بک لینک ، مهم ترین جزء سئو است . در حقیقت باید بگوییم که اثر بک لینک آن قدر زیاد است که حتی کسانی که آشنایی زیادی با سئو ندارند ، در برخی موارد نادر تنها با خرید بک لینک از سایت های معتبر مثل سایت خودمان ! ، توانسته اند که جایگاه سایت را در نتایج گوگل ارتقا بخشند. با این حال ، اگر شما می خواهید سئو را به صورت حرفه ای و کامل انجام دهید ، می بایست از موارد دیگر ، مثل محتوای خوب و سئو داخلی سایت نیز غافل نشوید. شکل زیر به صورت شماتیک ، سهم بک لینک ها را در سئو نشان می دهد:

سهم بک لینک در سئو

سهم بک لینک در سئو

با توجه به این که اثر بک لینک ها بسیار زیاد است ، از بدو تولد بک لینک ها ، گوگل با آن ها به مشکل خورد. چرا که بسیاری بک لینک ها را خرید و فروش می کردند و بسیاری دیگر نیز برای دستکاری نتایج گوگل ، از آن با تکنیک های خاصی سوء استفاده می کردند. این ها همه و همه سبب شد تا گوگل الگوریتم خود را به مرور زمان تغییر دهد و تا حدی از اثر بک لینک ها بکاهد. با این حال هنوز هم بک لینک ، تاثیر فوق العاده ای در سئو و بهینه سازی سایت دارد.

انواع بک لینک چه مواردی هستند؟

در ابتدا ، لینک ها یا همان بک لینک ها همه تنها یک نوع بودند ، اما به مرور پیچیده و پیچیده تر شدند و به مرور زمان واقعا حالت بسیار پیچیده ای به خود گرفتند . با این حال می توان گفت که در حال حاضر ، بک لینک ها دو نوع دارند که این دو نوع ، انواع اصلی بک لینک محسوب می گردند. این انواع عبارتند از :

 • بک لینک فالو
 • بک لینک نوفالو

تفاوت این بک لینک ها با هم چیست ؟

اگر به ظاهر این بک لینک ها نگاه کنید در واقع هیچ فرقی با هم ندارند . به طور مثال ما دو نوع بک لینک را برای شما در زیر ایجاد می کنیم :

این بک لینک سایت طرح از نوع فالو هست.

این بک لینک سایت طرح از نوع نوفالو هست.

همان گونه که مشاهده می کنید ، این دو نوع بک لینک در ظاهر هیچ فرقی ندارند. در حقیقت تفاوت این ها در کد اچ تی ام ال این دو نوع بک لینک است . اگر به سورس این دو بک لینک نگاهی بیندازید مشاهده می کنید که عبارت خاصی در بک لینک دوم (یعنی بک لینک نوفالو) وجود دارد و آن هم عبارت rel=”nofollow” است.

NoFollow

اگر بخواهیم تاریخی به موضوع نگاه کنیم ، این بک لینک (یعنی بک لینک نوفالو) ، ابتکار گوگل بود. در واقع گوگل با توجه به این که زمانی همه سایت ها دائم به هم لینک می دادند و بازار خرید و فروش بک لینک و تبادل آن به شدت رونق گرفته بود، این نوع بک لینک را معرفی کرد تا بک لینک های بی ارزش از بک لینک های با ارزش بالا مشخص شوند.

تاثیر بک لینک های فالو بیش تر است یا نوفالو ؟

تقریبا هر سئوکاری با اندکی سابقه می داند که تاثیر بک لینک فالو ، بسیار بسیار بیش تر از بک لینک نوفالو است . البته مقالات زیادی درباره تاثیر بک لینک های نوفالو نوشته شده است. در برخی مقالات سئو گفته شده است که عده بسیاری توانسته اند ، با همین بک لینک های نوفالو سایت را حتی به صفحه اول گوگل بیاورند. اما متاسفانه اخیرا ، گوگل از تاثیر و قدرت آن ها کاسته است. چرا که این بک لینک ها مثل آب خوردن به دست می آیند و هیچ ارزش ندارند.

گوگل خودش درباره بک لینک نوفالو می گوید:

2016-08-29_20-21-41

ترجمه :

گوگل با بک لینک نوفالو چه می کند ؟

در واقع ما این نوع بک لینک ها را دنبال نمی کنیم . یعنی پیج رنک و انکرتکست آن ها را منتقل نمی کنیم ….

دقت کنید ، این نوع بک لینک آن قدر برای گوگل بی اهمیت است که حتی انکرتکست را در آن ها منتقل نمی کند. این بدین معناست که فرقی نمی کند بنده به یک سایت ، با کلمه خرید بلیط هواپیما بک لینک نوفالو بدهم یا خرید سطل آشغال !!!!! یعنی این بک لینک ها هیچ اهمیتی ندارند !!! در واقع گوگل هم به نوعی می گوید که بک لینک نوفالو ، بسیار کم تر از بک لینک فالو ارزش دارد. می توان این گونه برداشت کرد که بنابراین کسی نبایست وقت خود را برای به دست آوردن این بک لینک ها تلف کند. برای این که ببینید چگونه می توان بک لینک نوفالو به دست آورد ، نمونه های زیر را در نظر بگیرید. به علاوه ، برخی وقتی می خواهند عملکرد و کیفیت یک سئوکار را اندازه گیری نمایند ، به این توجه می کنند که سئوکار چند درصد بک لینک ها را از بک لینک نوفالو استفاده می کند. طبیعتا هرچه یک سئوکار بیش تر از بک لینک های فالو استفاده کند ، کار او کیفیت بیش تری خواهد داشت.

 نمونه بک لینک های نوفالو

شبکه های اجتماعی

facebook فیس بوک

شاید شما از جمله کسانی باشید که به منظور سئو سایت خود، در شبکه های اجتماعی دائم لینک خود را می گذارند. در این میان ، باید به شما بگوییم که لینک شما به آن صورتی که انتظار آن را دارید، تاثیری نخواهد داشت. در حقیقت ، پس از معرفی بک لینک نوفالو (nofollow) توسط گوگل ، شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک ، توئیتر و لینکدین و صد البته خود گوگل پلاس، برای این که ارزش سایتشان بالا برود ، همه بک لینک های خود را به صورت نوفالو تغییر دادند.

آپدیت : در اینجا آموزشی هست که می شود با آن فیس بوک را فریب داد و به بک لینک فالو دست یافت !!!

کامنت

کامنت سایت

اگر بتوانید سایت های قدیمی را پیدا کنید ، احتمالا بک لینک کامنت آن ها از نوع فالو خواهد بود. در حقیقت در این سایت ها ، ضوابط کدنویسی رعایت نشده است، چرا که اخیرا به شدت تاکید می شود که بک لینک کامنت باید از نوع external nofollow باشد . شاید برایتان جالب باشد که یکی از شکارهای سئوکاران ، همیشه به دست آوردن سایت هایی با قابلیت کامنت های فالو بوده است . چرا که در این صورت ، شما می توانید بدون هیچ گونه هزینه و تنها به کمک یک کامنت ، صاحب یک بک لینک فالو بشوید. به علاوه چون سایت هایی که بک لینک فالو می دهند ، قدیمی هستند ، این بک لینک ها ارزش دوچندانی نیز خواهند داشت ( چرا که سایت های قدیمی و باسابقه ، ارزش بک لینک بیش تری دارند.)

بک لینکی که سئوکاران به دیگران می دهند.

سئو

شاید با شنیدن این جمله بخندید، اما در حقیقت تجربه نشان داده است که معمولا ، یک سئوکار به دیگران بک لینک نمی دهد ، چرا که روانه ساختن یک بک لینک ، از یک سایت به سایتی دیگر، نشان دهنده این است که آن سایت به صورت کامل مورد تایید شماست. لازم نیست شما در مقالات خود به دیگران بک لینک دهید اما اگر ناچار شدید ، می توانید تنها یک بک لینک به صورت نوفالو به آن سایت بدهید. گوگل خودش به صراحت می گوید :

2016-08-29_20-32-55

ترجمه :

به طور کلی ، یک لینک از یک سایت به سایتی دیگر ، به عنوان یک رای برای کیفیت سایت مقصد تلقی می گردد.

به علاوه ، وقتی شما به سایتی که صلاحیت ندارد ، رای بدهید ، اعتبار سایت خودتان هم نزد گوگل زیر سوال خواهد رفت. برای همین ، در سئو جدید توصیه می شود که از ایجاد بک لینک های فالو به سایت های دیگران پرهیز نمایید.

جالب است بدانید که برای خود ما در پروژه ساختمان ۱۱۵ (که ساختاری بسیار قدرتمند و بهینه و جذاب برای سئو دارد) ، سایتی بود که همه آیتم های سئو را رعایت کرده بود ، اما می گفت که پس از چند ماه تلاش ، اصلا سایت به نتایج بالا نمی آید. در تحقیقات متوجه شدیم که این سایت ، در کمال سادگی در یک قسمت به نام پیوندهای همکاران ، به سایت های رقیب خود بک لینک داده بود. به این دلیل ، گوگل به هیچ عنوان اجازه نمی داد که این سایت ، از رقبا پیشی بگیرد. که این مورد ، با حذف آن بک لینک حل شد. ( البته می توانستیم نوفالو هم بکنیم ! )

فروم

فروم

یکی از ترفندهای قدیمی سئوکاران ، این بود که در بخش امضای خود در فروم ها ، سایت خودشان را قرار می دادند. پس از آن فقط کافی بود در جاهای مختلف فروم اظهار نظر کنند تا به صورت اتوماتیک ، لینک آن ها نمایش داده شود و مثل آب خوردن بک لینک بگیرند. پس از مدتی که این کار متداول شد ، مالکان فروم ها ، تمام بک لینک های داخل فروم ها را به نوع نوفالو تغییر دادند. این کار باعث شد که کسانی که هیچ حرفی برای گفتن ندارند ، دیگر به صورت خودسر در فروم ها فعالیت نکنند. خبر خوش این که بسیاری از فروم های ایرانی هنوز این کار را نکرده اند و این باعث می شود که این هنوز یک استراتژی قوی در لینک بیلدینگ سئو به حساب آید.

شما برای این کار ، می توانید در فروم های بزرگ و معروف ثبت نام کرده و لینک سایت خودتان را در امضا قرار داده و در بخش های مختلف فروم به اظهار نظر بپردازید، چرا که این تکنیک هنوز هم جواب می دهد !

بلاگفا

بلاگفا

بلاگفا ، یک سرویس قدرتمند و قدیم وبلاگ نویسی بوده و در کشور ایران طرفداران خاص خود را دارد. بلاگفا ، نیز از جمله سرویس هایی است که بک لینک های خود را در قسمت محتوا از نوع نوفالو کرده و نمی توان داخل محتوای وبلاگ ، بک لینک فالو ایجاد کرد. در عوض ایجاد بک لینک فالو ، تنها در بخش پیوندهای وبلاگ ممکن است. البته با توجه به قدرت فوق العاده سایت بلاگفا ، باید اظهار کنیم که بک لینک های وبلاگ های این سرویس ، بسیار ارزشمند هستند .

آپارات

آپارات

آپارات ، یک سرویس اشتراک ویدیو است که در ایران به دلیل مسائل مسدود بودن سایت یوتیوب ، بسیار متداول شده است. برخی پیش بینی می کنند که اگر روزی مشکل سایت یوتیوب حل شود ، سایت آپارات به صورت کلی ارزش خود را از دست خواهد داد، چرا که در آن صورت شرکت های بسیاری ترجیح می دهند که ویدیوهای خود را در سایت یوتیوب (که متعلق به خود گوگل است) آپلود نمایند. جالب است بدانید که شما در این سایت نیز می توانید ثبت نام کرده و یک کانال برای خود ایجاد نمایید. اما نهایتا در این کانال ، شما خواهید توانست که یک بک لینک نوفالو به سوی سایت خود بگیرید. البته این کار آپارات، کاری فکر شده و درست است چرا که باعث می شود که کسانی که محتوای ویدیویی مفیدی ندارند ، شروع به ساخت کانال های اسپم برای درج لینک نکنند. البته متاسفانه چون تعداد پیج های ساخته شده بسیار زیاد است ، گوگل بعضی از پیج های خالی را اسپم در نظر می گیرد. مثلا ما وقتی برای سایت تهران سوئیت ( که در طراحی سایت آن هم اگر ببینید ،مشاهده می کنید که واقعا هم قوی عمل کرده بودیم ) ، کانال آپارات ساختیم، تقریبا بعد از یک ماه ایندکس شد و حدس می زنیم که این به همان دلیل باشد که گوگل با خود فکر کرده که این کانال ، یک کانال اسپم است.

همان طور که مشاهده کردید ، ساخت بک لینک نوفالو برای سایت کاری ندارد و راحت ترین راه برای ساخت آن ، این است که لینک خود را در شبکه های اجتماعی مختلف کپی کنید ! به همین سادگی !!!

چگونه باید بک لینک نوفالو ایجاد نماییم ؟

خیلی ساده ! همان گونه که گفتیم باید عبارت rel=”nofollow”  را در سورس اچ تی ام ال خود بگنجانید. البته اگر از وردپرس استفاده می کنید ، یک افزونه فوق العاده به نام Ultimate Nofollow وجود دارد که می توانید از لینک زیر آن را دانلود کنید.

لینک دانلود افزونه ultimate nofollow برای وردپرس

پس از نصب افزونه ، شما مانند شکل زیر یک چک باکس در محلی که در حال تعریف لینک برای آن هستید ، مشاهده خواهید کرد. با تیک زدن این چک باکس ، بک لینک شما تبدیل به نوفالو شده و دیگر به هیچ چیزی نیاز نخواهید داشت.

افزونه ultimate nofollow

افزونه ultimate nofollow

نکته ای بسیار مهم : بک لینک Dofollow چیست و چه تاثیری دارد ؟

what-are-nofollow-and-dofollow

همان گونه که گفتیم ، بک لینک دو نوع دارد : فالو و نوفالو

بک لینک فالو همان گونه بک لینک عمومی است که در همه سایت ها ایجاد می کنیم.

همان گونه که گفتیم، برای ایجاد بک لینک نوفالو ، باید در کد اچ تی ام ال (HTML) عبارت rel=nofollow را قرار دهیم . اما در سایت های خرید و فروش بک لینک چیزی می بینیم که ممکن است برای بسیاری ، عجیب به نظر برسد. آن هم بک لینک Dofollow است . در واقع در این نوع بک لینک ها ، شما عبارت rel=dofollow را در کد اچ تی ام ال خواهید دید.

کلا dofollow به معنای این است : “دنبال کن” یعنی در این عبارت ، شخص به گوگل تاکید می کند که لینک سایت را بسیار قبول دارد و به گوگل دستور می دهد که آن را دنبال کند.

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که آیا این بک لینک ( بک لینک دوفالو ) تاثیر بیش تری از بک لینک فالو دارد ؟

در پاسخ بگذارید برای شما مثالی بزنیم . می دانید که معمولا هندوانه ها به رنگ قرمز است . اما بعضی کشورها به کمک جهش ژنتیکی و دستکاری ژن های هندوانه توانسته اند هندوانه هایی به رنگ آبی نیز تولید کنند. حال شما اگر به مغازه بروید و بخواهید هندوانه آبی بخرید ، به فروشنده  می گویید :

” لطفا یک هندوانه آبی به من بدهید.”

هندوانه آبی رنگ

هندوانه آبی رنگ

حال اگر شما نخواهید هندوانه آبی بخرید و هدفتان خرید یک هندوانه عادی باشد ، آیا به فروشنده می گویید :

” لطفا یک هندوانه قرمز به من بدهید. “؟؟؟؟

طبیعتا مغازه دار با شنیدن این که شما یک هندوانه قرمز می خواهید ، به شما شک می کند و فکر می کند که یا مشکلی دارید و یا قصد مسخره کردن او را دارید . چرا که هندوانه در شرایط عادی، خودش قرمز است.

در مورد بک لینک هم همین مسئله صادق است ، شما وقتی به گوگل می گویید که rel=dofollow ، اتفاقا گوگل بیش تر به مصنوعی بودن بک لینک شما شک می کند . چرا که گوگل اصلا rel=dofollow را قبول نداشته و آن را نمی شناسد . در واقع کلمه dofollow تنها زاده ذهن برخی سئوکاران بوده است و هیچ معنایی در rel ندارد.

آیا غیراز بک لینک فالو و نوفالو بک لینک دیگری هم داریم ؟

بله ، امروزه برای rel نسبت های مختلفی تعریف کرده اند که خزنده ها یا روبات های گوگل ، آن ها را به خوبی می شناسند. کلا ساختار لینک به صورت زیر است :

<a rel=”value”>

آموختیم که به جای value در عبارت بالا ، می توان عبارت nofollow را قرار داد تا خزنده ها ، آن را دنبال نکنند. برخی از دیگر عبارت ها که می توانند به جای value به کار برده شوند ، عبارتند از:

Alternate

بدین معنا که این لینک ، به جایی می رود که شما همین صفحه را به زبانی دیگر یا برای پرینت خواهید دید.

Author

بدین معنا که این لینک به جایی می رود که شما نویسنده مقاله را معرفی خواهید کرد.

Bookmark

بدین معنا که این لینک برای بوک مارک کردن مناسب است و شما می توانید این لینک دائمی مقاله را در مرورگر خود سیو نمایید و هر موقع خواستید استفاده کنید.

Help

بدین معناست که این لینک به صفحه آموزش یا راهنمای استفاده از مقاله می رود.

License

بدین معنا که این لینک ، شما را به صفحه کپی رایت مقاله هدایت می کند.

next

بدین معنا که این لینک شما را به مقاله بعدی هدایت می کند.

Nofollow

همان گونه که در بالا گفتیم بدین معناست که این لینک ، هیچ گونه اعتباری ندارد و فقط برای این است که کاربران روی آن کلیک کنند.

Prev

بدین معنا که این لینک شما را به سمت مقاله قبلی این مقاله هدایت می کند.

Search

بدین معنا که این لینک ، شما را به سمت ابزاری هدایت می کند که می توانید با آن در این مقاله جستجو کنید.

Tag

بدین معنی که این لینک ، در واقع یک تگ یا کلمه کلیدی در این مقاله است.

از این که با ما همراه بودید ، بسیار سپاسگزاریم. مقالات بیش تر را در بخش مقالات ما بخوانید.

ادمین
ادمین
امین هستم! شدیدا علاقه مند به سئو و بهینه سازی سایت :) کامنت ها فقط در صورتی تایید می شوند که بفهمیم مطلب را خوانده اید! با تایید لینک هیچ مشکلی نداریم ولی این که کسی مطلب را نخوانده باشد و کامنت بگذارد واقعا بی انصافی است و از پذیرفتن این کامنت ها معذوریم!

103 دیدگاه ها

 1. کمال گفت:

  واقعا عالی بود
  امیدوارم که تو کارتون موفق باشین

 2. حمیدرضا گفت:

  واقعا توضیح کامل و جامعی بود
  ممنون از لطفتون

 3. امین گفت:

  خیلی ممنون از تووضیحات خوبتون

 4. مهدیه گفت:

  خیلی خیلی خیلی خیلی خوب بود
  واقعا ۲۰ هستین به کارتون ادامه بدین
  من از سایت شما خیلی چیزا یاد گرفتم عالیه

 5. علیرضا گفت:

  سلام سایت خوبی دارید خیلی جالب رشد کردین به سایت ما هم سر بزنید.

 6. محمدرضا گفت:

  بنده خودم سئوکار هستم و خیلی خوشحال هستم وقتی می بینم که یه نفر داره این گونه بی دریغ تمامی آموزش ها رو میده
  موفق و پیروز باشین دوست خوبم

 7. نماشویی گفت:

  خیلی عالی بود
  بی نهایت مفید و اموزش محور و موثر در ارتقای وب سایت

 8. حسین گفت:

  بسیار عالی بود موفق باشید

 9. سلامت وب گفت:

  ممنون از مطالب مفید تون
  میخواستم بدونم چند درصد از لینک ها نوفالو باشه بهتره

  • ادمین گفت:

   سلام
   راستش رو بخواین در این مورد قانون خاصی وجود نداره ولی بهتره که نوفالو هم داشته باشین
   مثلا همین لینک کامنتی که الان گذاشتین یه لینک نوفالو محسوب میشه

 10. محمد گفت:

  واقعا محتوا تکمیل و عالی و به صورت ساده بیان شده بود

 11. سلام مطلب بدی نبود. اما یک سوال؟ جایی فرمودید نوفالو ها بک لینک های بی خودی هستند. پس تکلیف چیه؟ همه جا نوفالو هستند؟

  • ادمین گفت:

   ببینید نگفتیم بی خود هستند. اتفاقا خیلی جاها همین بک لینک های نوفالو کارایی شون به اثبات هم رسیده و خب طبیعیه که هر وب سایتی یه سری بک لینک نوفالو داره. ولی ما میگیم که این بک لینک ها اصلا در حد و اندازه ای که برخی تصور می کنند قدرت ندارند.
   معمولا کامنت های سایت های جدید رو به صورت External Nofollow تعریف می کنند. این امر باعث میشه که بک لینک های کامنت معمولا از نوع نوفالو باشند. البته اینم اضافه کنیم که هنوز هم سایت های هستند که بک لینک کامنت فالو دارند. که این ها رو باید شکار کرد.

 12. رامین گفت:

  درود
  تشکر بابت مطلب خوبتون
  یه سوالی داشتم ازتون
  نرم افزاری وجود داره که بشه آدرس سایت رو داد و نرم افزار تشخیص بده این سایت داخل خودش لینک فالو قرار میده یا نوفالو؟
  با تشکر

 13. برنا گفت:

  ممنون از مطالب خوبی که ارائه کردین

 14. پری گفت:

  سلام دوستم
  ممنونم برای این مقاله
  سوالی داشتم شما اول مقاله میگید که بک لینک شامل لینک های داخلی نیست. یعنی من صفحات خودم رو لینک میکنم بک لینک طبیعتا حساب نمیشه ولی اخر مقاله اومدید و گفتید ما انواع بک لینک داریم که مثلا یکیش tag هست یا search
  خب این نوع بک لینک ها رو فقط توی لینک های داخلی استفاده میکنن
  خب اینجا حرف تناقض نداره؟ یا اینکه لینک داخلی هم بک لینک هست؟
  ممنون

  • ادمین گفت:

   سلام دوست عزیز
   مرسی از نکته ای که بهش اشاره کردین
   درسته حق با شما است در آخر مقاله بهتر بود از واژه «لینک» به جای «بک لینک» استفاده می شد. بیشتر در بخش پایانی مقاله سعی داشتیم به این موضوع که rel می تونه موارد مختلفی رو به خودش بگیره صحبت کنیم.
   بازم ممنون از نکته ظریفی که بهش اشاره فرمودین

 15. علی گفت:

  سلام ممنون بابت مقاله تون، امیدوارم که همیشه در صدر گوگل باشید. من یکی که واقع کلی به اطلاعاتم اضافه شد. ممنونم…

 16. حسین گفت:

  ممنون واقعا آموزش خوبی بود استفاده کردم .

 17. سلام من از افزونه YOAST استفاده میکنم ودر تمامی صفحات سایتم متاربات NOODP هستش میخام این NOODP رو تبدیل به INDEX FOLLOW کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید؟؟؟

 18. با سلام.
  متن بسیار ارزشمندی بود
  بنده احساس میکردم فالو و نو فالو به شکل زیر هست :

  example.com/ads
  example.com

  اولی فالو و دومی نوفالو

  ایا چنین نیست؟ و فقط مربوط به همون تغییر کد هست و با تغییر کد میتونیم تمامی لینک هارو فالو کنیم؟؟؟

  متشکرم.

  • ادمین گفت:

   سلام دوست عزیز
   چنین گفته ای در چه منبعی ذکر شده لطف می کنین منبع ارائه کنین
   بنده تا الان نشنیدم

   • سلامی دیگر

    بنده قصدم ارائه منبع و سند و مدرک نیست.
    درخواست بنده کمک از حضرتعالی بود.
    و انتظاری هم ندارم که شما تا حالا شنیده باشید و یانه. بهر حال ممنون از بابت راهنمایی تون.
    (و چنین ادبیاتی در شان یک ادمین نیست)

    پیروز باشید.

 19. پارسا گفت:

  باسلام و وقت بخیر
  ممنون از شما بابت مقاله آموزشی خوبتون که خیلی عالی بود و من نهایت استفاده رو بردم زیراکه کاملا با مفهوم بک لینک آشنایی پیدا کردم
  گروه صنعتی کیان پارس
  https://kianparsco.com/

 20. مریم گفت:

  یعنی شما پیشنهاد میکنید از rel=dofollow استفاده نکنیم؟ واقعا گوگل مشکوک میشه؟ خب اگر ما بخواهیم به گوگل بفهمونیم که این بک لینک فالو است باید چه کار کنیم؟ اصلا براش rel نذاریم؟

 21. باسلام ممنون از آموزش ک داخل سایتتون هست دقیق و کامل بود

 22. کدومشون تاثیر بهتری در بهبود رتبه گوگل داره ؟
  قالب وردپرسa/>

 23. ممنون بابت مطلب خوبتون

 24. سپاس از آموزشهای خوبتون. عالی بود

 25. قیمت سمعک گفت:

  ممنون بابت اشتراک گذریتون موفق باشید

 26. آموزشتون فوق العاده عالی بود
  خسته نباشید

 27. 1 استارت گفت:

  واقعا مطلب مفید و کاملی بود. تشکر از شما

 28. سلام ممنونم از وب سایت عالی و مطالب مفیدتون با سپاس موفق باشید

 29. خیلی خوب توضیح دادین
  ازتون ممنونم

 30. آراد گفت:

  بزارین واضح و صریح بگم
  تا الان هیچ سایتی ندیده بودم به این کاملی و جامعی بیاد اینا رو توضیح بده
  به خدا کارتون درسته ادامه بدین عالی بود

 31. جواد گفت:

  سلام و سپاس فراوااااان
  ساده، روان و کاملا کاربردی
  مقاله خوبتون باعث شد به صورت کامل و عمقی تفاوت مفهومی این دو نوع رو یاد بگیرم من یه مدتی میشه که شروع کردم به یادگیری سئو و مقالاتی به این شکل برای افرادی مثل من بسیار ارزشمند هستن.

 32. ممنون از مقاله کاربردیتون 👍

 33. andisheaftab1 گفت:

  با سلام ببخشید با خوندن مطلب هنوز برام سواله که خب حالا برای لینک گرفتن از سایتها چه نوع بک لینکی بگیریم وبه جای کلمه value در سورس لینک چه کلمه ای تایپ کنیم که لینکی که داریم میگیریم از نظر گوگل لا ارزش باشه قبل از خوندن مطلب شما قصد داشتم سورس لینکهامو از Nofollow به dofollow تبدیل کنم ولی با مثال هندونه ای آبی که داخل مطلب تون نوشتید الان موندم چه کار کنم لطفا راهنمایی کنید. خیلی ممنون

 34. لطفا بیشتر و بهتر به روزرسانی کنید
  حیفه

  خیلی عالی بود و ممنون از مطالب خوبی که منتشر می کنید

 35. خیلی مطلب آموزنده و مفیدی بود.
  با کمک شما ساختن بک لینک های بهینه برای یک سایت راحت تر شد.
  موفق و پایدار باشید

 36. سایتتون عالیه
  خیلی به دردم خورد
  مرسی

 37. سلام
  یه سوال
  چطور میتونم متوجه بشم که بک لینک در یک وب سایت موثر هست یا نه؟

 38. فرآب گفت:

  چطور میتونم از شما در زمینه لینک سازی مشاوره بگیرم و از خدماتتون استفاده کنم؟

 39. با سلام ممنون از توضیحات خوبتون. در خصوص آخر مقاله سوالی داشتم. بک لینک فالو باشه بهتره یا از اصطلاحات next، serach و یا … که اشاره کردید؟ این اصطلاحاتی که در انتهای مقاله گفتید در سئو موثر هستند یا خیر؟
  تشکر از مقاله مفیدتون

 40. مقاله خوب و کاربردی بود
  ممنونم از شما
  ما با کمک راهنمایی شما در رابطه با ساخت بک لینک، جایگاهمون رو تونستیم ارتقا بدیم

  سپاس

 41. برای سئوی سایتمون بک لینک کافی هست ؟ چقدر تاثیر داره؟ چه کار های دیگه اتی لازمه
  ؟

 42. کارن گفت:

  دوتا سوال داشتم در مورد مطلبتون:
  ۱- از کجا میتونیم راحت تر بفهمیم که قسمت نظرات یک سایت فالو هست یا نو فالو؟
  ۲- به نظرتون لازمه افزونه ای روی وردپرس نصب کنیم تا همه لینک ها رو نوفالو کنه؟

  ممنونم ازتون 🙂

 43. بسیار عالی بود
  ممنونم

 44. hsbteam گفت:

  سلام وقت بخیر
  این اسپمر ها به درد میخورن برای کامنت گذاشتن؟

 45. reza گفت:

  کاش چند تا نمونه بک لیkک فالو هم معرفی می کردید

 46. سلا. چطور میتونم لینک های داخلی رو فالو و لینک های خارجی رو نوفالو قرار بدم؟

 47. کناف گفت:

  بک لینک فالو هم معرفی کنید ممنون میشم
  سایت خوب و جالبی دارید

 48. سلام ممنونم از وب سایت عالی و مطالب مفیدتون با سپاس موفق باشید

 49. کفسابی گفت:

  فوقالعاده مطلب جذابی بود ممنون از ۷ بک لینک ، امیدوارم هیشمه موفق باشید

 50. درباره پنالتی شده به دلیل استفاده زیاد از بک لینک هم کاش یه مقدار می نوشتید

 51. تشکر مطلب بیسار عالی بود خیلی ممنون

 52. پیام گفت:

  بسیار جالب بود. ممنون

 53. خیلی مفید و جالب بود. خسته نباشید.

 54. کلیک کنید تا بتوانید برای خود بک لینک بسازید

 55. سلام
  این بک لینکها برای همه سایتها کاربردی است ؟میشه توضیح بیشتری بدین وهزینش رو هم بگین
  ممنون ازتون

 56. فوقالعاده مطلب جذابی بود ممنون از ۷ بک لینک ، امیدوارم هیشمه موفق باشید

 57. فوق العاده کاربردی و ارزشمند و از این رو توانسته اید نکات مورد نظر در خصوص بک لینک را به گونه معنادار ادا نمایید

 58. مو تن رو گفت:

  ممنون یک سری rel های جدید هم اضافه شده اند لطفا آن ها را هم توضیح دهید.

 59. ممنون بابت مقاله بسیار کاربردیتون
  موفق باشید

 60. bazisazan گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون

 61. تشکر از اشتراک گذاری، انواع بست لوله و ساپورت لوله

 62. ایران فیکست به شما خسته نباشید میگوید

 63. سپاس بابت اطلاع رسانی شما ، ترخیص کالا در اصفهان

 64. نماشویی گفت:

  خیلی کارتن درسته… دمتون گرم

 65. حیدری گفت:

  واقعا ممنون خیلی ارزشمند و مفید بود من بعنوان ی سئو تازه کار مطالب جدیدی رو یاد گرفتم ممنون

 66. آقای امین کاویانی مثل همیشه عالیه مطالبتون

 67. phdphd.org گفت:

  باسلام و وقت بخیر
  ممنون از شما بابت مقاله آموزشی خوبتون که خیلی عالی بود و من نهایت استفاده رو بردم زیراکه کاملا با مفهوم بک لینک آشنایی پیدا کردم
  پایگاه خبری آزمون دکتری

 68. مطلب خیلی آموزنده و ارزشمندی در زمینه بک لینک ها ارائه کردین
  امیدوارم بتونیم از خدمات خوبتون بهره مند بشیم

 69. فراب گفت:

  مطلب آموزنده ای بود
  ممنون

 70. mahdi گفت:

  خیلی ممنون از سایت مفیدتون سایت خیلی خوبی دارین

 71. سینا گفت:

  خیلی ممنون . عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *